site.btaПоздравителен адрес от Агенцията за българите в чужбина получи директорът на училище „АзБуки“ в Италия
Поздравителен адрес от Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) получи председателят на Асоциация „Асен и Илия Пейкови“ в Рим Мариола Георгиева. Признанието за директора на Българското училище „АзБуки“, действащо към Асоциацията, е във връзка с организирането на конкурса „Моята българска бродирана риза“. Това стана ясно от публикация във Фейсбук страницата на Мариола Георгиева, където е споделен поздравителният адрес.
„Българската душевност и българската духовност дават упование на нашенците в сложни моменти. Носят ни радост и удовлетворение, извор са на преоткриването на родолюбието в нас. Признателни сме на асоциацията за организирането на родолюбиви инициативи, в които се включват сънародници от различни градове на Италия“, се отбелязва в текста на изпълнителния директор на ИАБЧ Райна Манджукова.
„Обстоятелството, че инициативите протичат и с международно участие и проявен интерес за включване в тях на българи от различни страни ни убеждава колко силна е връзката с България, колко мощно е въздействието на българската духовност в живота ни“, пише още в поздравителния адрес.
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза 2024“ бе открита в Галерия „България“ в Рим вчера, 13 октомври.
На 27 октомври тя ще бъде представена и в Културно-информационния център на България в Скопие, Северна Македония.
Експозициите ще предоставят възможност на публиката да се запознае с впечатляващите творби на младите таланти, вдъхновени от българската шевица и културно наследство, коментира Мариола Георгиева по-рано пред БТА.
Тазгодишното издание на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза“, който се организира от Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“ с Българско училище (БУ) „АзБуки“ В Рим и Колеферо, Италия, събра деца от различни части на Европа.
В конкурса взеха участие творци от Великобритания, Испания, Кипър, Франция, Северна Македония, Австрия и България, които се състезаваха в три възрастови групи и в няколко раздела – рисунка, художествен текст, мултимедия и снимки, съобщи Мариола Георгиева.
Основната идея на конкурса „Моята българска бродирана риза“, по думите ѝ, е да насърчи всеки българин, независимо къде по света се намира, да облече на 11 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий – една българска бродирана риза или дреха с бродирана шевица. По този начин участниците подчертават своята връзка с българската култура и традиции, като продължават да носят и предават тези ценности на следващите поколения. Този жест символизира обединението на българите по света и тяхната гордост от родното наследство.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text