site.btaВ Софийския университет се проведе втората среща на партньорите, изпълняващи проект ''Дигитален учител'' по програма ''Еразъм +''
Софийският университет ''Св. Климент Охридски'' бе домакин на втората среща на партньорите, изпълняващи проект ''Дигитален учител'', финансиран от Европейската комисия по програма ''Еразъм +''. Това съобщиха днес от висшето училище.
Участващите организации от България, Гърция, Италия, Кипър, Полша и Румъния, заедно с Европейската асоциация на медийните потребители (EAVI) и организациите All Digital и Media Wise, вече втора година работят по съставянето на цялостна методология за обучение по дигитално-медийна грамотност като средство за ефективна борба с различните форми на дезинформация и фалшивите новини. Това са явления, които освен съвременните общества като цяло, все по-често засягат училищата и образователните институции в Европа и по света, отбелязват от СУ.
Срещата в София, ръководена от координатора на проекта - проф. Данаил Данов от Факултета по науки за образованието и изкуствата, бе открита от заместник-ректора на Софийския университет - проф. д-р Соня Милева.
В обръщението си към участниците проф. Милева изрази признанието си към техните усилия, целящи да направят онлайн присъствието на деца и младежи по-етично и насочено основно в посока възходящо личностно и професионално развитие, както и благодари за доверието към Софийския университет, получил правото да бъде домакин на срещата.
Към нейния призив се включи и проф. Мариос Врионидис, заместник-ректор на Европейския университет в Кипър, ръководител на проекта. Според него проектът ''Дигитален учител'' е сред най-важните образователни инициативи, изпълнявани към момента в Европа.
Поздрави отправиха още деканът на Факултета по класически и нови филологии - проф. д-р Гергана Петкова и президентът на Европейската асоциация на медийните потребители и участник в проекта - Паоло Челот. Факултетът по класически и нови филологии е избрал да проведе пилотно провеждане на обучението по проекта.
Основните дейности, подготвяни в рамките на тази широкомащабна инициатива, включват обучение за над 2000 действащи и бъдещи учители по различни предмети в страните, включени в консорциума. В момента участниците правят последни корекции в обучителната методология и разработват онлайн платформа, която да позволи достъп до образователното съдържание. То е еднакво, но се предлага на седем езика - тези на страните участници, и на английски, за всички желаещи да се обучават по програмата.
Тя се основава на модули, насочени към учене, преподаване и оценяване на работата с дигитални инструменти в присъствена и онлайн образователна среда; анализ на медийното поведение и практики на децата в страните-участници, както и на възможностите за формиране на дигитално-медийна грамотност по различните учебни предмети.
Основна цел на проекта е и предизвикването на широк публичен дебат в Европа, включващ образователни власти и институции на всички нива, неправителствени организации, медии и лидери на общественото мнение. Заедно те ще се опитат да допринесат за развитието на дигитално-медийната грамотност като средство в борбата с различните форми на дезинформация и за по-активното и етично гражданско участие посредством социалните мрежи.
От българска страна в проекта са включени над десет представители на Софийския университет. Те, заедно с колегите си от останалите страни-участници, продължават дейността си по осъществяването на инициативата и през следващата година, уточняват от висшето училище.
/ЙВЛ
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text