site.btaНавършват се 40 години от атентата в Брайтън срещу лидера на Консервативната партия Маргарет Тачър

Навършват се 40 години от атентата в Брайтън срещу лидера на Консервативната партия Маргарет Тачър
Навършват се 40 години от атентата в Брайтън срещу лидера на Консервативната партия Маргарет Тачър
Брайтън, Великобритания (12 октомври 1984) Гранд хотел след бомбената експлозия по време на конференцията на Консервативната партия, на която присъстват Маргарет Тачър, премиер на Великобритания и по-голямата част от нейния кабинет. (AP Photo/Dave Caulkin)

На 12 октомври 1984 г. в Гранд хотел в Брайтън, Великобритания, избухва бомба, поставена от Ирландската републиканска армия (ИРА). Атентатът е срещу конференцията на Консервативната партия, на която присъстват Маргарет Тачър, премиер на Великобритания (1979-1990) и по-голямата част от нейния кабинет. При атентата загиват петима души, 34-ма са сериозно ранени. Бомбата е поставена от члена на Временната ирландска републиканска армия (ИРА) Патрик Магий.

Патрик Магий получава осем доживотни присъди за ролята си в поставянето на бомбата в Брайтън. Той е освободен през 1999 г. като част от споразумението от Разпети петък (Белфастко споразумение), след като излежава 14 години от 35-годишната си присъда.

За деня на атентата четем в „Международна информация“ на БТА:

Стари рецепти за стари проблеми

Брайтън, 12 октомври 1984 г. /Кор. на БТА Л. Николов/ Сто и първата годишна конференция на Консервативната партия завърши днес с реч на лидера на партията министър-председателката Маргарет Тачър. Основната идея на речта й, е че торите остават безусловно верни на политическите си цели, формулирани в предизборния им манифест от 1983 г. С други думи, на целта да укрепват и в бъдеще позициите на едрия капитал, създавайки необходимите за това икономически, социални, вътрешно и външнополитически условия, чрез поддържане на „ред на законност“ със сурови мерки.(…)

(…) Рано тази сутрин, часове преди да започнат дебатите по проблемите на Северна Ирландия, мощен взрив разтърси сградата на гранд хотел, където бяха настанени повечето от делегатите, включително членовете на правителството. Под развалините бяха затрупани 29 души, четирима от които починаха. Между ранените бе министърът на икономиката и търговията Норман Тебит  и главният парламентарен организатор на Консервативната партия в Камарата на общините Джон Уейкъм. Маргарет Тачър и другите членове на правителството бяха спешно евакуирани. В декларация, разпространена в Дъблин ИРА– извънредни пое отговорността за атентата.

Както стана ясно от речта на министъра по въпросите на Северна Ирландия Дъглас Хърд и от изявленията на Маргарет Тачър във връзка с инцидента, този терористичен акт не е насочил вниманието на торите към анализ на дълбоките причини за политическия тероризъм в Северна Ирландия. И в бъдеще правителството ще поддържа своята власт в провинцията преди всичко с помощта на многохилядния полицейски апарат и армията и не възнамерява да търси пътища за справедливо, трайно и мирно уреждане на северноирландския проблем.

В бюлетин „Международна информация – служебен“ на БТА четем още:

Бомбена експлозия в Брайтън

Брайтън, 12 октомври 1984 г. /ЮПИ/ Мощна бомба, поставена от ИРА-извънредни и предназначена за министър-председателката Маргарет Тачър и членове на правителството ѝ, разруши отчасти крайморския хотел, в който те бяха настанени. Убити са най-малко двама души и са ранени 30, включително правителствени служители.

Тачър едва се спаси от опустошителната експлозия в 3 часа през нощта, която разтърси Гранд-хотела, счупи прозорците на апартамента ѝ и повреди сериозно банята ѝ. Дванадесет часа по-късно пожарникари продължаваха да търсят между развалините още жертви. Обявената извън закона Ирландска републиканска армия, която иска да ликвидира властта на Англия в Северна Ирландия пое отговорността за „взривяването на 50 кг заряд в Брайтън, насочено срещу британското правителство и консерваторите-подпалвачи на война“.

Експлозията стана точно, когато министър-председателката дооформяше важната си реч пред конференцията на Консервативната партия. Много хора бяха зарити под развалините. Пожарникарите откриха два трупа – на мъж и жена и има опасения, че може да попаднат на още.

Между ранените е министърът на работната сила Норман Требит, популярен политик-консерватор, когото мнозина смятат за евентуален приемник на Маргарет Тачър като ръководител на партията. Изпод развалините в много тежко състояние бил изваден ръководителят на консервативната фракция в Камарата на представителите Джон Уейкъм. Според сведенията, още един парламентарист от Консервативната партия, Антъни Бери, е между изчезналите.

В декларация, издадена в Дъблин в бюрото, което и служи като пресцентър ИРА пое отговорността. (…)

До днес ИРА е убила общо 89 души при терористични действия в Англия през последните 12 години. Предишната голяма акция беше миналата година по Коледа в луксозния универсален магазин „Херъдс“, когато бяха убити шестима клиенти и полицаи.

Независимо от инцидента Тачър произнесе речта си. (…)

Незабавно започна разследване на пропуска в охраната на Маргарет Тачър. Политици веднага напомниха, че ИРА обикновено не поема отговорността, докато атентаторите ѝ не напуснат здрави и читави английската територия.

***

Желязната лейди на 59 години

Лондон, 13 октомври 1984 г. /АФП/ Британската министър-председателка отпразнува 59-ия си рожден ден днес, един ден след бомбения атентат, извършен от Ирландската републиканска армия, който за малко не ѝ струва живота.

Маргарет Тачър прекарва края на седмицата в резиденцията Чекърс, замък, разположен на стотина километра западно от Лондон.

***

След атентата в Брайтън

Брайтън, 15 октомври 1984 г. /АП / Бомбата, взривила хотела, в който се намираше министър-председателката Маргарет Тачър, вероятно е била поставена заедно с часовников механизъм с микрочипове в облицовката на баня на седмия етаж, съобщи вчера английската полиция.

В доклад на ръководителя на бригадата на Скотланд ярд за борба с тероризма Уилям Хъкълсби се посочва, че атентатът, в който Маргарет Тачър се размина само с две минути, но уби трима други членове на Консервативната партия и съпругата на председателя на парламентарната група на Консервативната партия, е бил щателно планиран и извършен. Хъкълсби предупреди, че и други атентати могат да бъдат извършени до края на годината, тъй като Ирландската републиканска армия продължава да води война, за да накара Великобритания да напусне Северна Ирландия. Той посъветва политиците, членовете на парламента и военния персонал да вземат предпазни мерки

Полицията евакуира в неделя сутринта 200 гости на хотел край езерото Лох Ърн в западната част на Северна Ирландия и обезвреди две бомби, намерени в сградата, след като беше получила сигнал по телефона.

В Дъблин в. „Сънди трибюн“ съобщи, че атентатът бил планиран първоначално за годишната конференция на Консервативната партия в Блекпул миналата година, но не бил подготвен навреме и бил отложен за конференцията тази година в Брайтън.

Според „Сънди трибюн“ решението да се удари в сърцето на британското ръководство било взето, за да се отмъсти за 10-те, обявили гладна стачка затворници от ИРА в Белфаст, които починаха през 1981 год., тъй като Тачър не прие искането им за статус на политически затворници, а не на престъпници.

„Сънди трибюн“ цитира източници от ИРА, според които атентатът е трябвало „да унищожи целия британски кабинет и едно цяло поколение тори“. (…)

На пресконференция полицията прожектира видеозапис на взрива, направен от автоматична камера, насочена към фасадата на апартамента на Маргарет Тачър на първия етаж на крайбрежния хотел.

На записа се вижда как бомбата експлодира една секунда след 2 часа и 54 мин. сутринта (местно време), разтърсва камерата, рязко осветява крайбрежната алея и как край прозореца на Тачър падат парчета мазилка и тухли.

На пресконференцията Хъкълсби заяви: „Мисля, че е поставена да се взриви точно по времето, когато се взриви - време, когато повечето хора спяха в стаите си и беше най-вероятно да бъдат убити“.

Бомбата се взривила две минути след като Тачър излязла от банята. Според полицията, ако беше останала в банята, тя вероятно щеше да бъде убита.

Хъкълсби каза: „Не отхвърляме възможността някоя група да е останала в страната с намерението да предизвика и други подобни инциденти“.

Според него, изглежда атентаторите са били изпратени във Великобритания, взели са експлозива, който вероятно е бил заровен някъде и са излетели от страната след взрива.

Хъкълсби каза, че 9-килограмовата бомба вероятно е била поставена в стая 628 или 629 под облицовката, където се допират две бани. Проучени са списъците на предишните наематели на стаите, заяви той.

Според него ИРА е в състояние да конструира такава сложна бомба и той отхвърли съобщенията в един вестник за либийска връзка.

„Сънди таймс“ твърди, че полицията не е обърнала внимание на предупреждения на разузнаването за евентуален атентат някъде във Великобритания.

Началникът на полицията в Съсекс Роджър Бърч потвърди, че е получено секретно  известие, но каза: „То беше много общо и не беше изпратено само в Брайтън, а до всички части на полицията“. Той нарече съобщението на „Сънди таймс“ злонамерена измислица.

Ирландската републиканска армия (ИРА) е създадена през 1919 г. като наследник на полувоенните „Ирландски доброволци“, националистическа организация, основана през 1913 г. Целта на ИРА е да използва въоръжена сила , за да направи британското управление в Ирландия неефективно и по този начин да помогне за постигането на по-широката цел независима република. На 10 април 1998 г. в замъка Стормънт до Белфаст, Великобритания, е подписано споразумение за Северна Ирландия или т. нар. Споразумение от Разпети петък с цел прекратяване на 29-годишния конфликт между протестанти и католици в британската провинция Северна Ирландия.

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 03:50 на 03.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация