site.btaПолитологичен анализ за първите десет дни на предизборната кампания представиха от „Гапъл интернешънъл болкан“
Политологичен анализ за състоянието на предизборната кампания за десетте дни от началото ѝ представиха от „Гапъл интернешънъл болкан“, съобщиха от социологическата агенция. Според нея предизборната кампания за 51-то Народно събрание се провежда в условията на задълбочаваща се вътрешнополитическа криза, чието евентуално по-нататъшно разгръщане носи опасен потенциал най-малко в две посоки. Те са - ерозиране на устоите на парламентарната демокрация и дестабилизация на държавата, което би могло да има непредвидими последици в контекста на ескалиращите геополитически сътресения, се посочва в анализа.
В него се отчита още, че начинът, по който протича кампанията, свидетелства по-скоро за организационно-политическо, кадрово и идейно изтощение на основните партии, а като цяло ритъмът на кампанията е потопен в текущи политически скандали.
От „Галъп интернешънъл болкан“ анализират и състоянието на основните политически сили.
Според анализа кампанията на ГЕРБ-СДС излъчва умереност и управленско самочувствие, полагат се и усилия още на този етап от кампанията да бъде изграден образа на формацията като „партия-победител“, която трябва да има водеща роля при съставянето на редовно правителство. В партийните листи е включен опитният управленски екип на формацията. Новият акцент с включването на успешните кметове на големи центрове, като Бургас, Пловдив, Стара Загора.
Претенденти за второто място са „Продължаваме промяната“ (ПП-ДБ) и „Възраждане“, става ясно от анализа. Според социолозите ПП-ДБ има същественото преимущество да разполага с по-значителен електорален резерв, който при мобилизация може да гарантира безпроблемно второто място на коалицията. Създава се впечатление обаче за липса на единна кампания с единна стратегия, единни послания и визия, допълват от „Галъп интернешънъл болкан“.
„Възраждане“ е изправена пред две ограничения и един стратегически проблем в сравнение с ПП-ДБ. Първото - партията води своята кампания с остри атаки срещу проевропейската и прозападна политика на България. Това им поставя своеобразен електорален таван. Второто е наличието на по-малки формации в същата политическа ниша. Големият стратегически проблем за „Възраждане“ обаче е геополитическият „санитарен кордон“, който прегражда пътя им към евентуално пряко участие във властта, дори и при хипотетичен изборен успех, посочват от социологическата агенция.
Анализът сочи още, че най-голямата въпросителна на тези избори е острата конкуренция за традиционните избиратели на ДПС.
Съставът на листите на ДПС – Ново начало, начело с Делян Пеевски, свидетелства, че значима част от партийния актив, авторитети от местните общности, много от кметовете на общини, които традиционно са смятани за „крепост“ на ДПС, са останали лоялни към партийния субект. Това е предпоставка за успешна политическа мобилизация. Проблеми и ограничения за кампанията им могат да произтекат от евентуално засилване на конкурентната коалиция „Алианс за права и свободи“ (АПС), както и от острите конфликти с президента Румен Радев и с бивши партньори от разпадналото се конституционно мнозинство в лицето на ПП-ДБ, коментират от „Галъп интернешънъл болкан .
Социолозите припомнят, че ръководни фактори и актив на ДПС, в това число почетният председател Ахмед Доган, участват в листите АПС, но, по обясними причини, техните действия и послания са доминирани от вътрешния конфликт в ДПС. Това до известна степен капсулира техните електорални възможности и послания. Като проблем за кампанията може да се разглежда и фактическото отсъствие на Ахмед Доган от предизборни прояви досега, включително от откриването на кампанията в Кърджали, става ясно от анализа.
„БСП-Обединена левица“ се явява на тези избори по-скоро като механично сглобен коалиционен формат, който обаче няма особен потенциал да надгради електорален резултат, коментират анализаторите.
Според тях „Има такъв народ“ (ИТН) като че ли изглеждат сигурни за мястото си в новия парламент, но следва да се отбележи, че една по-силна консолидация на протестен и наказателен вот около формации като МЕЧ и „Величие“, би била най-вече за тяхна сметка.
Формации в дясното пространство, като „Синя България“, на този етап не успяват да надградят своето представяне от предходните избори. Следва да се има предвид, че техните резултати са в определена зависимост и от мобилизацията на електоратите на по-големите десни формации, като ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, допълват социолозите.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text