site.btaБъдещето на Шенген ще е сред акцентите на сесията на ЕП в Страсбург
Бъдещето на Шенген ще е една от първите и основни теми в новата сесия на Европейския парламент, която започва днес в Страсбург. Този следобед ЕП и Европейската комисия ще разговарят за последиците от възстановяването на граничните проверки, става ясно от програмата на евродепутатите.
Основният повод за дискусиите е, че на 9 септември Германия обяви възстановяване на проверките по сухопътните си граници с Франция, Полша, Чехия, Австрия и Швейцария. Междувременно още седем държави въведоха временен граничен контрол и това са Австрия, Франция, Италия, Словения, Норвегия, Дания и Швеция.
Сигурността по външните граници на ЕС с подкрепата на Европейската агенция за гранична и брегова охрана “Фронтекс” ще бъде тема на дебат. Той ще се проведе на фона на подготовката от страна на Евросъюза и държавите членки за прилагането на Пакта за миграцията и убежището и по-специално регламента за скрининг, за да се подобрят проверките за сигурност на лицата, пристигащи незаконно в ЕС и да се ускорят процедурите за предоставяне на убежище и връщане за лицата, които нямат право на международна закрила.
Сред останалите външнополитически теми ще бъдат кризата в Близкия изток, положението в Грузия, Молдова и Судан и реформата на ООН.
В дневния ред на евродепутатите ще влязат и вътрешни теми като унгарското председателство на Съвета на ЕС, което започна на 1 юли 2024 г., кризата в европейското автомобилостроене и начините за осигуряване на жилища на достъпни цени в ЕС.
Статистиката за жилищните пазари от 2010 г. до четвъртото тримесечие на 2022 г. показва, че средните наеми в ЕС са се увеличили с 19 процента, а цените на жилищата с 47 на сто, като ръстът на цените на жилищата постоянно изпреварва ръста на доходите.
В тази връзка председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще има специален комисар, който ще отговаря за жилищната политика - датският кандидат Дан Йоргенсен.
По време на тази сесия в Страсбург евродепутатите ще дебатират и по теми като принципите на правовавата държава в ЕС, данъчното облагане на свръхбогатите, борбата със системното насилие над жени, превенция на престъпленията, свързани с наркотиците, защита на бюджета на ЕС и гарантиране, че средствата на ЕС не се ползват от организации или физически лица, които са свързани с терористично или ислямистко движение, екстремните горските пржари в Португалия и Гърция и необходимостта от по-нататъшни действия от страна на ЕС за адаптиране и смекчаване на последиците от изменението на климата.
Очаква се също евродепутатите да одобрят отпускането на над 1 милиарда евро помощ от Фонда за солидарност на ЕС в подкрепа на усилията за възстановяване на пет държави, засегнати от тежките наводнения през 2023 г. - Италия, Словения, Австрия, Гърция и Франция.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text