site.btaБившият синдикален лидер на миньорите в Румъния Мирон Козма бе изваден от надпреварата за президентския дворец Котрочени
Бившият лидер на миньорите в Румъния Мирон Козма, с чието съдействие бяха свалени от власт две правителства през 90-те години, бе изключен от надпреварата за президент на Румъния. Централното избирателно бюро (ЦИБ) отхвърли кандидатурата на бившия миньорски лидер за участие в президентските избори тази година като независим кандидат, предаде агенция Аджерпрес.
Мирон Козма е представил списък с поддръжници, в който фигурират 311 436 души, но този списък е събран за кандидатурата му на изборите през 2019 г., информира снощи ЦИБ.
Бившият лидер на миньорите от долината на река Жиу Мирон Козма е противоречива личност. Според мнозина той е протеже на бившия президент Йон Илиеску. Като синдикален лидер Козма оглави два похода до Букурещ през юни 1990 г. и през януари 1999 г., след които се стигна до оставки на правителствата съответно на Петре Роман и на Раду Василе.
През февруари 1999 г. Мирон Козма бе осъден от Върховния касационен съд на 18 години затвор за участие в миньорския поход през 1990 г. Тогава полицейски сили и предвождани от Мирон Козма миньори потушиха демократичните протести на Университетския площад в Букурещ. Тогавашният президент Йон Илиеску благодари публично на миньорите за намесата, с което си навлече критики у дома и в чужбина.
През януари 1999 г. Мирон Козма отново поведе миньорите към Букурещ, тъй като правителството на Раду Василе искаше да закрие мините в долината на Жиу. И тогава имаше много изблици на насилие, информираха румънски медии по онова време.
Козма бе помилван от Йон Илиеску на 15 декември 2004 г., само няколко дни преди да изтече мандатът му като президент, но помилването бе отменено на 16 декември след протести срещу решението. Въпреки това Козма бе освободен от затвора през юни 2005 г., когато Апелативният съд в Букурещ обяви отмяната на помилването за незаконна.
Централното избирателно бюро за президентските избори в Румъния посочи в решение от снощи, че списъкът на поддръжниците, представен на предишните избори, не може да представлява изпълнение на изискваното от закона условие за участие в изборите през 2024 г.
Кандидатите, предложени от политически партии и политически съюзи, както и независимите кандидати, трябва да съберат най-малко 200 000 подписа от избиратели, за да участват в изборите.
Централното избирателно бюро посочи още, че кандидатът Мирон Козма не е представил и други документи, изисквани от закона, включително декларация на собствена отговорност относно това дали е бил служител или сътрудник на някогашната политическа полиция Секуритате.
Мирон Козма има право да обжалва пред Конституционния съд в срок от 24 часа от публичното обявяване на това решение.
До 3 октомври Централното избирателно бюро за президентските избори в Румъния е регистрирало шест валидни кандидатури за поста на държавен глава.
Настоящият държавен глава Клаус Йоханис приключва на 21 декември втория си и последен президентски мандат и няма право да се кандидатира повече. За неговото място в двореца Котрочени ще се конкурират бившият заместник-генерален секретар на НАТО Мирча Джоана, който се кандидатира като независим, лидерът на Социалдемократическата партия и премиер Марчел Чолаку и още около 10 кандидати, сред които двама лидери на националистически и суверенистки партии – Джордже Симион от „Алианс за обединение на румънците“ и Диана Шошоака от „SOS Румъния“.
Според последното проучване на общественото мнение фаворит за президентския пост е настоящият премиер Марчел Чолаку, следван от лидера на Алианс за обединение на румънците Джордже Симион и доскорошния заместник-генерален секретар на НАТО Мирча Джоана.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text