site.btaВеликотърновският университет отбелязва 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай с три прояви
Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ отбелязва 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай със спектакъл, изложба и научна конференция, съобщиха от пресцентъра учебното заведение.
На 11 октомври в Институт „Конфуций“ в университета ще се състои официалното откриване на 11-та ежегодна Международна научна конференция на тема: „Дипломатически, икономически и културни отношения между Китай и страните от Централна и Източна Европа“. Освен на 75-годишнината от установяването на българо-китайски дипломатически отношения, тазгодишният форум се посвещава и на 90-годишнината от рождението на проф. д-р Бора Беливанова – изтъкнат учен, китаист, преводач и преподавател във Великотърновския университет (ВТУ). Участие в конференцията са заявили редица експерти и учени от различни образователни институции, преподаватели, студенти и докторанти. Те са от България (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Университет за национално и световно стопанство, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Българска академия на науките), Китай, Румъния и Унгария.
Ректорът на Великотърновския университет проф. д-р Димитър Димитров и екипът на Институт „Конфуций“ канят всички жители и гости на Велико Търново на празничен спектакъл на 12 октомври. Той ще се проведе в Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ с вход свободен. За да вземат участие в концерта, специално от Китай ще гостуват професионални изпълнители на бойни изкуства и на традиционни музикални инструменти. В програмата ще участват още ученици и студенти, изучаващи китайски език, от Велико Търново и Класна стая „Конфуций“ в русенското Средно училище „Васил Левски“.
Припомняме, че на 19 септември официално беше открита изложба със 75 творби на китайски и български художници. Тя е експонирана в Художествена галерия „Борис Денев“, където може да бъде разгледана до 6 октомври. Посетителите на експозицията могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от изложбата са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.
Четиримата китайски автори, участници в изложбата, са Уан Ифей и Джао Джъ от Националната художествена академия в Ханджоу, и Пън Дзин и Ян Джъ от Китайски университет по геонауки в Ухан. Представителите на България са проф. д.п.н. Пламен Легкоступ и Петър Лазаров от Великотърновския университет.
Организатори на изложбата са Посолството на КНР в България, Център за езиково обучение и сътрудничество, Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Художествена галерия „Борис Денев“ и Община Велико Търново.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text