site.btaБългарите пазаруват повече онлайн по време на кампании, отколкото във физически магазини, показва проучване
Българските потребители заделят по-висок бюджет за пазаруване онлайн по време на промоционални кампании, отколкото за пазаруване във физическите магазини, като предвидените средства за покупки чрез интернет са средно над 10 на сто повече спрямо бюджета, заделен за покупки офлайн. Това показват данните от национално проучване, изготвено от "Маркет Линкс" (Market Links), представено в рамките на конференцията eCommerce Annual Summit 2024 днес в София.
Проучването обхваща нагласите на потребителите по време на промоционалните кампании около т.нар. "черен петък". Така например българите са склонни да заделят средно 904 лева за покупка на мебели и стоки за дома онлайн спрямо 735 лева за придобиване на същите стоки от физически магазин. Още по-висок бюджет в полза на пазаруването чрез интернет се наблюдава при детските и бебешки стоки – средно 523 лева спрямо едва 159 лева за пазаруване във физически магазини. Подобни резултати се отчитат още при заделените бюджети за дрехи, обувки и аксесоари (средно 314 лева за онлайн пазаруване спрямо средно 297 лева), спортни стоки (317 лева спрямо 308 лева), храни и напитки (303 лева спрямо 237 лева), билети за културни събития (214 лева спрямо 178 лева) и други.
Физическите магазини имат предимство пред онлайн платформите при покупката на потребителска електроника - заделен бюджет от средно 815 лева за онлайн поръчка спрямо предвидени средно 923 лева за пазаруване офлайн, става известно от проучването. Резултатът е подобен и когато става дума за заделен бюджет за поръчка на туристически услуги - средно 952 лева за онлайн покупка спрямо средно 993 лева за офлайн пазаруване.
Данните, представени на форума от социолога Добромир Живков, управител на "Маркет Линкс", показват тенденциията, че делът на потребителите, реализирали онлайн покупки в рамките на промоционалните кампании около т.нар. "черен петък", надхвърля този на планиралите подобни поръчки. По думите му това се дължи на спонтанност в пазаруването, наблюдавана в периоди на промоционални кампании. Според данните, 44 на сто от жените са планирали онлайн покупка, докато действително поръчки чрез интернет са осъществили 65 на сто от жените. При мъжете тези дялове са съответно 41 на сто и 59 на сто.
По време на коледните празници и първия учебен ден също пазаруваме повече онлайн. Според данните 58 на сто от анкетираните са пазарували онлайн през месец септември тази година. През декември 2023 година пазарувалите онлайн достигат 71 на сто.
Най-активни в онлайн пазаруването са представителите на т.нар. поколение Z, тоест младежите на възраст между 18 и 26 години - цели 81 на сто и за двата наблюдавани периода. Най-нисък дял се наблюдава при потребителите над 59-годишна възраст - 36 на сто пазарували онлайн през септември тази година и 52 на сто пазарували онлайн в края на миналата година.
Като цяло проникването на интернет в България се движи към насищане, посочи Добромир Живков. Според проучването 76 на сто от потребителите използват интернет всеки ден или почти всеки ден, докато 13 на сто изобщо не ползват интернет. Най-активни отново са младежите на възраст между 18 и 26 години - дял от 97 на сто, използващи интернет, следвани от т.нар. милениали (28-42 г.) с дял от 89 на сто. Най-ниско проникване на интернет се наблюдава при потребителите над 59-годишна възраст - дял от 54 на сто.
По думите на Живков проникването на интернет в България се движи с 10 г. зад лидерите в това отношение - страните от Северна Европа. Казано с други думи, настоящото ниво на проникване на интернет на българския пазар е достигнато от горепосочените страни още преди десетилетие.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text