site.btaМодернизацията и разширяването на производствата спомагат за създаването на нови икономически възможности, смята икономическият министър
Модернизацията и разширяването на производствата спомагат за създаването на нови икономически възможности, в контекста на прехода към по-чиста енергия, а ефективната диверсификация на доставките, заедно с интегрирането на устойчиви и модерни технологии, ще определи доколко успешно България ще може да балансира между икономическите ползи и нуждата от екологична отговорност и намаляване на въглеродните емисии. Това заяви служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов на конференция по случай 25 години от създаването на Българската петролна и газова асоциация на тема "Енергийният преход в транспорта в Югоизточна Европа", съобщиха от Министерството.
Той подчерта необходимостта от полагането на съвместни усилия като гарант за икономиката на страната. "Важно е от една страна да се търсят съвместни и дългосрочни решения по важните за бизнеса теми, а от друга баланса между бизнеса и крайните потребители на горива", подчерта д-р Петко Николов.
"Икономическите дейности в сектор "Производство на рафинирани нефтопродукти" в България са безспорно от стратегическа важност и за регионалната икономическа стабилност и за международната търговия", каза министър Николов и добави, че те са в основата на транспортната система, енергетиката и индустрията. По неговите думи браншът играе важна роля за вътрешното производство и осигурява хиляди работни места, както пряко в производството, така и косвено чрез свързани сектори като логистика, дистрибуция и обслужване.
Министър Петко Николов поздрави Българската петролна и газова асоциация, която отбелязва 25 години от своето създаване. "Пожелавам да продължавате да бъдете ефективен и ценен партньор на Министерството на икономиката и индустрията за постигане на сигурност и предвидимост в търговията с горива, за подобряване на бизнес средата и за повишаване на енергийната ефективност на страната", заяви той.
Сред темите, дискутирани от участниците в днешната конференция, са европейските и националните перспективи на енергийния преход, както и технологичните, нормативни, пазарни и административни предизвикателства. Сред поканените за участие във форума са Лиана Гута, генерален директор на FuelsEurope и Ева Абрамюк-Лете, генерален мениджър на Европейската асоциация за втечнен нефтен газ.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text