site.btaПсихологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма в новата си книга „Красивото чудовище“
Психологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма в новата си книга „Красивото чудовище“. Това е втората му прозаична книга, в която разкрива хоризонтите на темата за многообразните проявления на нарцисизма и нарцистичното личностово разстройство, съобщават издателите от „Многоточие“.
Доцент Манол Николов Манолов от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ отбелязва, че съдържанието на книгата показва, че развитието на темата трябва да е не само теоретично, но и практическо, включващо активното участие на хората, свързани с нарцистични личности. „Книгата е важен принос към литературата по психология и предлага ценен поглед за нарцисизма и неговите проявления в междучовешките отношения“, добавя той.
Според него произведението е не само научно-художествен разказ, а преплитане на сложни истории и взаимоотношения в паяжината на нарцистичното личностово разстройство. „Красивото чудовище“ е не само урок за всеки един от нас, а и източник на вдъхновение и размисъл за всяка аудитория“, пише още той.
По думите на филолога Кристина Ясенова книгата е своеобразен диалог с душата. „Всяка патология като че ли се отключва със смяна на местата, с едно разместване. Всяко лечение вероятно предполага същото. Нещо не си е на мястото. Нещо липсва от мястото. Нещо търси място и заема повече, отколкото му се полага. За нещо няма място. Лечението се оказва вечно наместване на преместеното, на изместеното или на заместеното“, добавя тя.
Според нея изданието търси отговори на въпросите какво става с личностната идентичност, когато тя бъде изместена, къде отива съвестта след своята смърт, къде се „мести“ душата, след като е загубила най-верните си съюзници, в чие съзнание травмите, маскирани като характер, бавно подменят действителността със сцената на нарцистичния театър. „Идейните хоризонти в текста строят психоаналитична поетика на травмата, пишат анамнезата на души, които са предали себе си. Лекът е една вечна благодарност, едно признато предателство, прошка и завръщане, осъзнаване на чудовищното в красотата и на красотата в чудовищното и на учудващото множество от общи „места“ помежду им“, отбелязва още Кристина Ясенова.
„Основните идеи на автора далеч надхвърлят границите на психологията, обогатявайки хуманитаристиката и дихотомното разбиране за норма и нормалност, вина и прошка, слабост и сила, мълчание и болка. В добре очертаните параметри на тази концептуална рамка Драганов умело насочва вниманието към тъмните дебри на човешката душа, едновременно задавайки въпроси и търсейки аргументирани отговори“, пише професор Велислава Атанасова Чавдарова, преподавател в катедра „Психология“ към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
По нейните думи авторът демонстрира самочувствие на изследовател и умение за оригинално мислене, което генерира автентичност на изложението, придавайки му действително реалистична, научна и практикоприложна стойност както за специалистите психолози, така и за широк кръг читатели.
Димитър Драганов Драганов е роден през 1999 година в град Стралджа. Първата му стихосбирка е публикувана през 2021 година и е озаглавена „Моят глас“. През месец декември същата година Димитър спечели награда в Международния конкурс на издателска къща „Многоточие“ „Защо пиша това писмо?“ с творбата си „Моето добро писмо“. През 2023 година излезе от печат и третата му стихосбирка, озаглавена „Път над страха“. „Когато нямаше никого“ е първата прозаична книга на психолога с психологическа насоченост.
/ВТ
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text