site.btaТурция очаква АЕЦ "Аккую" да заработи през 2025 г., заяви в интервю за ТАСС председателят на турския парламент
Турция очаква АЕЦ "Аккую" да бъде пусната в експлоатация през 2025 г. въпреки всички пречки от страна на Запада. Това заяви председателят на Великото национално събрание (парламента) на Турция Нуман Куртулмуш в интервю за първия заместник-генерален директор на ТАСС Михаил Гусман.
Куртулмуш бе на четиридневно официално посещение в Русия тази седмица.
"Проектът "Аккую" се развива в положителна посока", каза пред ТАСС председателят на турския парламент. "За съжаление, поради санкциите, наложени срещу Русия в този период, виждаме, че има известно забавяне на проекта поради факта, че някои западни компании не са предоставили материалите, оборудването, от които се нуждаем за "Аккую". Но се надявам, че поне първата част на атомната електроцентрала ще започне да произвежда електроенергия през 2025 г.", посочи той.
Според Куртулмуш проектът е не само важна област на сътрудничество между двете страни, но и изключително важен за енергийната сигурност на Турция.
АЕЦ "Аккую" ще бъде първата атомна електроцентрала в Турция, която се изгражда от руската държавна корпорация "Росатом". Проектът "Аккую" включва четири енергоблока с реактори ВВЕР от поколение III+, проектирани в Русия. Мощността на всеки от тях ще бъде 1200 MW. Съгласно условията на междуправителственото споразумение пускането в експлоатация на първия енергоблок на централата трябва да се осъществи в рамките на седем години след получаването на всички разрешителни. Предвид получаването на лиценза за изграждане на първия енергоблок през 2018 г., този срок е 2025 г.
В интервюто за ТАСС председателят на турския парламент говори и по други актуални теми.
Куртулмуш каза, че Турция и Русия имат сходни позиции по въпроса за разрешаване на конфликта в Газа.
В интервюто Куртулмуш отбеляза още, че президентът на Русия Владимир Путин и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган са успели да установят крепка дружба между двете страни.
Председателят на турския парламент коментира и кандидатурата на страната за членство в БРИКС. По думите му членството на Турция в групата на нововъзникващите пазарни икономики БРИКС ще бъде от полза не само за Турция, но и за целия свят.
Организацията БРИКС е основана през 2006 г. от Бразилия, Русия, Индия и Китай, а Южна Африка се присъедини през 2010 г. Неотдавна групата се разшири с Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства. Саудитска Арабия заяви, че обмисля присъединяване, а Азербайджан и Малайзия вече са подали официално кандидатури. В началото на септември стана известно, че и Турция е подала кандидатура за членство в БРИКС.
Очаква се разширяването на БРИКС да бъде обсъдено на среща в руския град Казан следващия месец, на която се очаква да присъства турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Очаква се също Ердоган да има двустранна среща с Путин.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text