site.bta„Вековните украино-български връзки“ бяха обсъдени на Международна научно-практическа конференция
Международна научно-практическа конференция на тема „Вековните украино-български и българо-украински братски културни, научни, военни, църковно-духовни и просветни връзки и сътрудничество“ се състоя на 21 септември в сградата на Департамента за информация и усъвършенстване на учители към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Основната цел на конференцията бе укрепване на братските отношения между народите на България и Украйна.
Един от организаторите на събитието беше Никола Караиванов – историк, автор и преподавател, както и редовен участник в научни конференции в България, Украйна и Молдова. Участие в конференцията взеха учени от двете страни, лауреати на Петия международен културно-художествен фестивал, аматьорски художествени колективи, както и представители на казаците.
Конференцията се състоя в два етапа. Първият се проведе в град Измаил, Украйна, и беше посветен на темата за взаимодействието на казаците в духовната, културно-просветната и волонтерската дейност. Участници в този етап бяха учени от Измаилския държавен хуманитарен университет.
Вторият етап се проведе в София, където пленарното заседание се фокусира върху братските културни, научни и духовни връзки между двата народа. Сред участниците в този етап бяха Тамара Саблук, директор на лицея в Гостомел, както и представители на украинската образователна и културна общност, включително Ирина Лищенко, Олена Кузнец, Катерина Андриенко, Людмила Бондар, Марина Устенко.
Юрий Мелничук, директор на Научно-образователния център за патриотично възпитание на младежта към университет „Украйна“ и съорганизатор на конференцията, подчерта важността на укрепването на връзките между двата народа: „България винаги е била до Украйна в трудни моменти, и днес е от изключително значение да засилим тези връзки. Нашата цел е да подчертаем братските отношения и да засилим сътрудничеството в образованието и културата. Особено важно е да получим подкрепата на европейските държави, като България, в момент, когато украинският народ преживява ужаса на войната“.
Никола Караиванов, почетен професор на Измаилския хуманитарен университет, по време на конференцията разказа за своята наскоро излезла от печат книга „Георги Раковски и българите от Бесарабия, Одеса и Банат“. Той и съпругата му Татяна Караиванова подариха книги на участниците от Украйна, като от департамента за информация и усъвършенстване на учители бяха дарени художествени издания на български език.
„На нас, българите, ни предстои да си върнем истинската българска духовност“, каза Караиванов по време на конференцията.
Сред акцентите на конференцията беше посещението на украинската делегация на паметника на украинската поетеса Леся Украинка във село Владая, България, както и споменаването на нейния престой в София. „Къщата, в която е живяла Леся Украинка на улица „Иван Денкоглу“, за съжаление вече е съборена, но паметта за революционерката е жива“, сподели Караиванов.
Участници от двете страни изразиха желание за по-тясно бъдещо сътрудничество и обмен между България и Украйна, като подчертаха, че такива форуми са от ключово значение за запазването и развитието на културните и исторически връзки между двата народа.
След конференцията се състоя концерт с участието на аматьорски художествени колективи от Украйна.
В края на деня украинската делегацията се включи в пешеходна екскурзия из София.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text