site.btaЗа четвърта поредна година в тетевенското село Черни Вит се събират майстори на домашни сирена
За четвърта поредна година тетевенското село Черни Вит ще събере майстори на домашните сирена, съобщи за БТА единият от организаторите на събитието Цветан Димитров, който е производител на зелено сирене. Събитието се реализира със съдействието на Община Тетевен и кметството в село Черни Вит.
За БТА Димитров разказа, че през целия ден ще има много презентации, демонстрации на направа на традиционни храни и сирене, дегустации на най-старите сирена, както и на магарешко мляко. На форума ще бъдат представени домашни сирена от различни региони на България и Балканите, хляб, мед, вино и др. Гостите ще могат да пробват сирене на седем години от Смилян, както и зелено сирене на четири и две години, направено в Черни Вит.
„Многообразието на сирена тази година е голямо. Ще имаме сирена с подправки, крокмачи от представители от цяла България, сирена, които се правят в глинени съдове - делви и в стомни“, посочи Димитров.
По думите му специално внимание на празника ще бъде отделено и на темата за оползотворяване на вълната. „Тази година ще си говорим именно за нея като строителен материал, защото тя отново се появява като проблем за овчарите, тъй като няма кой да я изкупува и какво да се прави“, добави Цветан Димитров.
Той заяви още, че презентациите ще са на различни теми. Ще се говори и за българските вина. От института по животновъдство в Костинброд ще обяснят как могат да се използват кокошките, които вече не снасят яйца. Ще бъде представен интересен суджук.
Тази година празникът е Балкански, с участници от Сърбия и Северна Македония
Тази година празникът е Балкански, с участници от Сърбия и Северна Македония. Гостите ще могат да се запознаят и с най-добрите сирена на съседките ни, каза Димитров. Той изрази надежда в бъдеще да се включат и други държави на Балканите, които да демонстрират позабравени от миналото сирена.
Димитров е и изследовател на сирената, като е проучил 45 вида, като само преди дни е намерил описание на долма сирене от Поморие, което ще бъде направено за празника догодина. Според него най-вкусното сирене е домашното, в което е вложено сърцето на човека. Изследванията показват, че във всички традиционни домашни сирена са запазени местните пробиотични бактерии.
„Всеки един от участниците, ще може да се представи на сцена, защото искаме производителите на сирена да покажат своето майсторство. Ще си говорим за най-интересните публикации от 19-ти и 20-ти век на тема сирене“, каза още Димитров и добави, че присъстващите ще се запознаят и с различни кулинарни издания, а шеф Росен Чакъров ще приготви рецепти от своята книга.
Това ще е кулинарен празник с информационна част. „Отделили сме пространство и време хората да могат да си общуват, защото е много важно да имаме усещането за общност и, че традициите могат да ни съберат заедно, без да натоварва и напряга“, каза още Цветан Димитров.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text