site.btaТворби на пет деца от Школа „Арт – Попово“ участват в изложба във Велико Търново
Творби на пет деца от Школата по изобразително изкуство „Арт – Попово“ ще участват в изложба във Велико Търново, наред с утвърдени художници от България и Китай. Експозицията „България и Китай. 75 години дипломатически и културни отношения“ ще бъде открита тази вечер в художествената галерия „Борис Денев“, съобщи за БТА ръководителят на Школата Искра Хаджииванова.
Избрани от комисия от преподаватели от факултета по „Изобразително изкуство“ във Велико Търново за участие в изложбата са творбите на Виктория Денчева, Преслава Станева, Елеонора Неделчева, Мария Стоянова и Белис Билял. Младите таланти ще наредят произведенията си сред общо 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в сферата на живописта, графиката, традиционната китайска живопис. Рисунките на децата и младежите от Попово са отличени от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ повече от 10 поредни години.
Хаджииванова обясни, че две девойки ще представят Школата на откриването в Старата столица. „За децата и младежите на поповската школа това е поредна изложба, в която ще излагат заедно с доказани имена. Техни картини са редени в експозиции в България и в чужбина. Свикнаха с успехите. Знаят, че са най-добри и това е факт“, коментира ръководителят.
Организаторите добавят, че ценителите на изобразителното изкуство могат да видят рисунки на Уан Ифей от Националната художествена академия (Ханджоу); Пламен Легкоступ – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“; Пън Дзин от Китайския университет по геонауки (Ухан); Петър Лазаров – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (Велико Търново); Ян Джъ – Китайски университет по геонауки (Ухан) и Джъ Джао от Националната художествена академия (Ханджоу).
На своите картини поповските творци са пресъздали своите виждания и познания за живота и отношенията между двете държави. Могат да се видят композиция на Великата китайска стена, заедно с птици в полет; архитектурен пейзаж, съчетаващ природни елементи, озаглавен Китайска пролет; претворен е и танцът копаница, изигран от представители на двата народа в традиционни носии. По-малките участниците са рисували приказен дворец, до стените на който отново са българин и китаец, разказа преподавателят.
Изложбата се организира от Посолство на КНР в България, Центъра за езиково обучение и сътрудничество, Община Велико Търново, Институт „Конфуций“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Художествена галерия „Борис Денев“.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text