site.btaС парад на бойни знамена и историческа възстановка ще бъде отбелязан Денят на независимостта и годишнина от Горноджумайското въстание
С парад на бойни знамена и историческа възстановка ще бъде отбелязан Денят на независимостта на България и годишнина от Горноджумайското въстание. Това казаха на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Благоевград председателят на регионален клуб „Традиция“ Васил Багашки и главният секретар Милчо Стоименов. Събитията са организирани съвместно с Регионалния исторически музей в Благоевград.
Багашки разказа, че в събота е предвиден парад на реплики на бойни знамена - нещо, което до сега не е правено в такъв мащаб в Благоевград, ще участват над 120 човека от цяла България от 22 различни града. Очаква се да бъдат показани над 20 броя знамена, като започнем от 1876-а до 1919 година, посочи той. Зрителите ще имат възможност да видят знамето на Ботевата чета, знамето на четата на Филип Тотю, доста знамена от Македоно-Одринското опълчение, знамена от Междусъюзническата война, от Балканската война и други, допълни Багашки.
Парадът ще започне в 16:30 часа, ще тръгне от Регионалния исторически музей под съпровода на духова музика от "Биг Бенд Благоевград", а в 17:00 часа ще бъде пред сградата на Община Благоевград, каза Багашки.
В неделя в програмата е предвидена възстановка на събитията на началото на Горноджумайското въстание от 1902 година. Възстановката започва в 12:00 часа в квартал Вароша. В нея ще участват 120 човека, същите 20 клуба от България, тя ще бъде около 30 минути, а накрая ще приключи с фолклорна програма, каза председателят на регионален клуб „Традиция“. Най-малкият участник ще бъде двегодишно дете, а най-възрастният участник е на 73 години, допълни още той.
Главният секретар Стоименов посочи, че финансовата част на организацията е много сложна. В момента най-големият спонсор е Община Благоевград, каза той. Минималната сума, която е необходима за организация, са 10 хил. лева, в която е включена боеприпаси, нощувки и весела част за гостите, обясни още Стоименов.
Новият елемент от тази година е представяне на стари български занаяти. В рамките на празничната програма ще бъдат представени в 13 занаята като част от тях са папукчийство, кожарство, ковачи, дърворезба, ножари и др. Тяхното начало ще бъде в 10:00 часа и в събота, и в неделя.
Смятаме, че трябва да се повтарят нещата от историята, да ги показваме на поколения след нас, за да можем да ги ангажираме да запазят българското, каза председателят. Все пак, паметта е важно нещо и по този начин, малко или много, отдаваме почит на хората дали живота за това, което ние имаме сега, каза още Багашки и допълни, че пресъздаването на подобно събитие отнема доста време.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text