site.btaУчилище „Св. св. Кирил и Методий“ в Кейп Код покани младежите от общността да станат помощници на учителите през новата учебна година
Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ – филиал Кейп Код, САЩ, отправи покана към младежи, които имат желание да упражняват доброволчески труд и да станат помощници на учителите през новата учебна година. Това става ясно от публикация във Фейсбук страницата на образователното средище.
„Скъпи родители, ако имате отговорни младежи, навършили 14 години, които говорят български език и имат нужда от доброволчески труд (Community hours), предложете им да станат наши помощници в Българското училище“ – пишат от преподавателския екип.
Ангажираността на доброволците ще бъде по три часа седмично в съботните дни между 10:00 и 13:30 ч. местно време, като по време на учебния процес младежите ще имат възможност да натрупат лидерски опит и да упражняват своя български език.
„Помощниците са дясната ръка на учителите в началните класове. Те изпълняват ролята на отговорни асистенти, на усмихнати приятели и на организационни координатори. Това са „батко“ или „какичка“, които ще помогнат на срамежливо детенце да прекрачи прага на класната стая, на друго – да държи правилно моливчето или да открие упражнение в тетрадката. Отново помощниците закопчават трудните ципове на якетата, отварят капака на плътно затворена кутия с обяд и подкрепят първите изяви на сцена по време на концерт“, разказват учителите и допълват, че до момента училищни помощници най-често са ставали младежи, които вече са завършили своя учебен път в Българското училище.
Проявяващите интерес или искащите да получат допълнителна информация могат да се свържат със Силвия Михалева, като изпратят мейл до silviya@bg-school.org.
Както БТА писа, Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ отваря врати през 1999 г. и е първото българско училище, създадено в околностите на град Бостън. Основано е по инициатива на родолюбиви българи с цел запазване на българския език и култура зад граница. Училищната програма предлага изучаване на български език, литература и история, както и разнообразни извънкласни дейности като вокално пеене, изобразително изкуство, фолклорни танци и тематични творчески работилници, свързани с обичаите, фолклора и културата на България.
През учебната 2014/2015 година в отговор на желанието на българската общност училището разкрива филиал в град Кейп Код.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text