site.btaНародното събрание прие на първо четене промени в Закона за личната помощ, с които се разширява кръгът на ползвателите на услугата
Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за личната помощ, с които се разширява кръгът на ползвателите на лична помощ. Законопроектът е внесен от Костадин Костадинов и група народни представители от „Възраждане“ и бе подкрепен с 98 гласа „за“, без „против" и 23 - „въздържал се“.
В доклада на Комисията по труда и социалната политика се посочва, че с предлаганата промяна се разширява кръгът на ползвателите на лична помощ с лица, които още нямат решение на Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК), но са с влошено здравословно състояние и имат нужда от чужда помощ, определено на база на етапна епикриза от лекуващ лекар.
Следващата промяна предвижда увеличаване на асистентската подкрепа с до 72 часа за почивни и празнични дни за хората с четвърта степен на зависимост от интензивна подкрепа чрез назначаване на втори личен асистент. Предлага се добавката за чужда помощ от Кодекса за социално осигуряване на лицата от четвърта група да не се превежда на Агенцията за социално подпомагане след назначаването на личен асистент, както и ползвателите да не дават писмено съгласие за това, кумулативно лицата да получават социална пенсия за инвалидност, добавка за чужда помощ и да ползват личен асистент.
В доклада на комисията се изтъква, че с последната предлагана промяна се разширяват изискванията към лицата, назначавани за лични асистенти, като от този кръг се изключват лица с увреждания с решение на ТЕЛК с чужда помощ, както и лица, вписани в Регистъра на педофилите и в Регистъра на насилниците, когато последните бъдат създадени.
В становище на Министерството на труда и социалната политика, цитирано в доклада на комисията, се казва, че предложеният законопроект противоречи на философията и принципите на Закона за личната помощ и създава неравнопоставеност при предоставянето на помощ „незабавно”. Наличието на валидно експертно решение на ТЕЛК или на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) е необходимо условие, което гарантира достъпа на хората с увреждания до социални плащания, лична помощ и друга публична подкрепа, като изрично са предвидени случаите за преустановяване или спиране на осигурената подкрепа.
Редакцията, предвидена в текстовете от законопроекта на практика ще позволи на всеки човек с 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност в страната да бъде обект на предоставяне на лична помощ, без определена от органите на медицинската експертиза потребност от чужда помощ, при това незабавно въз основа на епикриза от лекуващ лекар. По този начин се допуска приоритизиране на тази група хора с увреждания спрямо други рискови групи, което противопоставя едни уязвими лица спрямо други и нарушава социалната солидарност на гражданското общество като цяло, смятат от социалното министерство.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text