site.btaПроблемът с хипертонията е съществен и няма защитени, каза проф. д-р Иво Петров
Проблемът с хипертонията е съществен и няма защитени от нея. Това каза проф. д-р Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Университетска болница "Аджибадем Сити Клиник" на пресконфереция на тема „Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения“.
Проблемът с високото кръвно налягане засяга всички възрасти, каза още проф. Петров. Хипертонията засяга най-малко 30% от населението на Земята, а 65% от смъртността в България се дължи на сърдечно-съдови заболявания, обясни той. По думите му, за съжаление, България е в челните класации по смъртност в света, а артериалната хипертония е един от най-сериозните фактори за още по-широко разпространение на сърдечно-съдовите заболявания.
Неконтолираната хипертонията трябва да се докаже, категоричен бе проф. Петров. Той посочи, че много пациенти идват с оплаквания за главоболие и твърдят, че имат хипертония. Трябва да се направи проверка от специалист, който с конкретни методи може да докаже, че наистина пациентът страда от неконтролирана хипертония.
При човека, който страда от неконтролируема хипертония, трябва да следва промяна на начина на живот – различен хранителен режим, по-голяма активност. Хипертонията е характерна с обездвижване и наднормено тегло, обясни професорът.
На дневен ред идват високите технологии, сега освен медикаменти, има различни механизми, обясни д-р Петров. Пациентите с неконтролирано кръвно налягане не постигат таргетните нива, въпреки приема на три или повече медикамента. Една от причините е резистенстност към приема на медикаментозна терапия, обясни проф. Петров.
В днешно време се прилага "катетърна ренална денервация" - това е интервенция, при която със специален катетър се достига до бъбречната артерия, където се провежда радиофреквентна аблация на нервните окончания, за да се намали тяхната активност и артериално налягане, обясни проф. Петров. По думите му процентът на успеваемост е над 90%. България е и една от първите държави в Европа, която през 2008 г. е въвела този метод, посочи специалистът. Методът е подходящ за хора, които не се повлияват само от медикаментите за хипертония, които могат да имат и тахикардия, предсърдно мъждене, сънна апнея, зле контролиран захарен диабет, затлъстяване.
Важно е да се каже, че тази процедура не елиминира медикаментозната терапия, посочи проф. Петров. Той обясни още, че няма възрастови ограничения за прилагането за интервенцията, най-младият пациент, на който сме я прилагали, беше на 16 години, добави лекарят. Ренална денервация се реимбурсира от Националната здравноосигрителна каса от 2023 г. и се извърши в 11 лечебни заведения на територията на страната, каза още проф. Петров.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text