Русенски клуб спечели шест от 43-те български медала

site.btaНационалният отбор на България се класира на второ място на открития европейски шампионат по карате киокушин-кан

Представители на русенския клуб "Ипон" спечелиха шест от 43-те български медала на открития европейски шампионат по карате киокушин-кан в Румъния. Снимка: Кореспондент на БТА в Русе Андрей Кючуков

Националният отбор на България се класира на второ място на открития европейски шампионат по карате киокушин-кан в Клуж–Напока. Това съобщи за БТА председателят и главен треньор на русенския клуб "Ипон" сенсей Мирослав Барбов.

Той добави, че в румънския град в различните възрасти и категории на ката и кумите сили са премерили 600 състезатели от 25 държави. Заради открития характер на първенството в него са се включили и представители на Япония, САЩ, Казахстан, Афганистан и др.

Първи в общото класиране са станали домакините от северната ни съседка с 20 златни, 18 сребърни и 44 бронзови медала, сочи справка в официалната страница на турнира в интернет. България е представена от 65 състезатели от клубове от три оеганизации, развиващи карате - БФКиокушин-кан, ФБК Шинкиокушин и Будокай България, спечелили общо 43 медала - 9 златни, 16 сребърни и 18 бронзови.

"На шампионата присъства лично и директорът на Световната Киокушин-кан организация Хатсуо Рояма. Срещите бяха с пълен контакт, с разрешени удари по цялото тяло. Това означава, че състезателят трябва да е много здрав и закален физически. Затова и седемте представители на "Ипон-Русе", част от националния отбор на БФ Киокушин-кан, се готвиха за този шампионат два месеца с двуразови тренировки", коментира за БТА сенсей Барбов, който е бил и сред реферите в турнира.

От неговите възпитаници на кумите Елена Емануилова е спечелила златен медал в категория до 55 килограма при 16-годишните. В същата възраст при 45-килограмовите първа е станала и Габриела Замфирова. Със сребро са се окичили Александра Барбова в категория до 50 кг при 14-годишните и Борис Василев в категория до 65 килограма при 18-годишните. Магдалена Здравкова и Иван Христов са останали с бронз, съответно в категория до 65 килограма при 16-годишните и при 65-килограмовите мъже.

"Представянето е много успешно в условията на голяма конкуренция", отчете сенсей Барбов.

Останалите български медали са: при 95-килограмовите мъже на кумите - златен за Марин Енчевски и сребро за Дейвид Аптикадир; при 18-годишните - два бронзови на ката за Емира Младенова и Евелина Пехливанова, на кумите сребърен за Георги Георгиев в кат. над 75 кг., златен за Манол Велков и бронзов за Кристиан Иванов в кат. до 75 кг., сребърен за Симеон Иванов в кат. до 70 кг., бронзов за Мартин Пеев при 55-килограмовите, сребърен за Кателина Стефанова в кат. до 60 кг., сребърен за Емира Младенова и бронзов за Антония Ангелова при 55-килограмовите, бронзов за Преслава Димитрова в кат. до  50 кг.; при 16-годишните - сребърен за Александър Косев и бронзов за Венелин Мирчев на ката, на кумите сребърен за Ивайло Иванов в кат. над 65 кг., бронзов за Велизар Диков при 55-килограмовите, бронзов за Антон Владимиров в кат. до 50 кг., златен за Александър Косев в кат. до 45 кг., златен за Иванина Иванова, сребърен за Йоана Байганова и бронзов за Дея Димитрова в кат. до 60 кг., сребърен за Вяра-Мария Енева в кат. до 55 кг., златен за Елица Стелиянова, сребърен за Мариана Костадинова и бронзови за Ива Георгиева и Александра Спасова в кат. до 50 кг.; при 14-годишните - златен за Ивеслав Маринов и сребърен за Давид Генчев на ката, на кумите сребърен за Даниел Чобанов в кат. над 55 кг., бронзов за Драгомир Антов в кат. до 55 кг., сребърен за Александър Иванов в кат. до 50 кг., бронзов за Габриел Москов в кат. до 45 кг., златен за Николай Мирчев в кат. до 40 кг., бронзов за Радина Иванова в кат. до 50 кг., сребърен за Никол Билчева и бронзов за Николета Велева в кат. до 40 кг.