site.btaДеветият национален събор на майсторите на народни инструменти събра пазители на българския фолклор в местността Бакаджик край Ямбол
Деветият национален събор на майсторите на народни инструменти събра пазители и любители на българския фолклор в местността Бакаджик край Ямбол. Майстори на гайди, кавали, тъпани, гъдулки, тамбури от цялата страна премериха уменията си за направа на народни инструменти. Празникът събра стотици посетители, както и близо 30 танцови и певчески състава, не само от Тунджанско, а и от съседни региони.
Целта на събора е да бъдат съхранени старите занаяти за направа на народни инструменти. „Това е един майсторски облог, едно съревнование, благородна надпревара между самите майстори. Тези инструменти се оценяват от изкусни майстори свирачи – кавалджии, гъдулари, тъпанджии, тамбуристи и гайдари. Няма как да ги оцени някой теоритик, трябва да е практик, който разбира същността. Майсторите тук обменят опит помежду си“, разказа за БТА инициаторът на събора Николай Христов от Габрово.
„Този занаят е на отмиране, на изчезване, а ако ги няма тези хора, тези събори, няма как да се възроди, запазва и развива. В България се провеждат стотици надигравания, надпявания, надсвирвания, но никой не е отделял нужното внимание на тези хора – майсторите на народни инструменти, а те са в основата на нашето народно творчество. Без техните инструменти нашето народно творчество няма да има този блясък“, категоричен е Николай Христов.
Сред участниците в събора е Деян Денчев от Разград – дългогодишен музикант, а от 10 години насам и майстор гъдулки и тамбури. Освен любов и умения е нужно и много време за изработката на един инструмент, обясни той пред репортер на БТА: „Наистина се изисква много голяма отдаденост, много познания и време. Най-малкият срок, който е необходим, и то ако разполагаш с целия ден, е месец или два за изработката на един хубав инструмент.“
По думите му занаятът на старите майстори е все по-изчезващ. „Наистина последователите са много малко. Хората, които искат да свирят са също тенденциозно малко. Живеем във време, в което материализмът наистина надделява над всичко останало. Мисля, обаче, че хора като мен и всички колеги, които са днес тук, ще успеем да го съхраним и предадем на поколенията“, допълва майсторът гъдулар.
Българският фолклор трябва да бъде съхранен, убеден е и 16-годишният Валери от тунджанското село Чарган, който свири на гайда и на тъпан. По народната музика го запалила майка му. „Фолклорът е нещо много важно, което напоследък започва да изчезва и ние трябва да го завръщаме все повече и повече“, допълва младежът.
Съборът тази година е част от Фестивал на народното творчество и занаятите, организиран от община Тунджа. Фестивалът бе открит от кмета на община Тунджа Станчо Ставрев и областния управител Николай Костадинов. Край поляните в местността Бакаджик щандове подредиха и местни занаятчии и производители.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text