site.btaГенералният директор на ФАО удостои президента на Индонезия с престижния медал на ФАО "Агрикола"
Генералният директор на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) Ку Донгю връчи на индонезийския президент Джоко Видодо медала "Агрикола" (Agricola), най-високото отличие на организацията, в рамките на церемония, проведена в президентския дворец "Мердека" в Джакарта, съобщи ФАО.
"Под ръководството на президента Джокови, Индонезия приоритизира и постигна голям напредък в трансформирането на своята хранително-вкусова система в контекста на устойчив икономически растеж, дори в лицето на глобални предизвикателства и несигурност, включително пандемията от КОВИД-19", посочи директорът на ФАО, използвайки името, с което индонезийският лидер е известен.
Ку отбеляза, че този фокус и успех са запечатани в надписа върху медала "Агрикола", който гласи: "По-силни заедно за устойчиви агрохранителни системи". По думите на генералния директор на ФАО тези думи също така отразяват фокуса му от встъпването в длъжност в Организацията през 2019 г. върху трансформацията на глобалните агрохранителни системи като крайъгълен камък за глобалната продоволствена сигурност.
"Посвещаваме този медал на всички фермери, всички хора, които активно са допринесли за укрепването на селскостопанския сектор", каза в своята благодарствена реч индонезийският президент. Той също така изрази надежда, че "тази най-висока награда в областта на храните и селското стопанство може да събуди колективната енергия на Индонезия, за да допринесе повече за световната продоволствена сигурност".
Връчването на медала на индонезийския президент е важен крайъгълен камък, защото признава Индонезия като голяма страна с нарастващо значение в региона и в света, коментира генералният директор на ФАО. Той подчерта, че това също е признание за сътрудничеството между ФАО и Индонезия, което продължава почти седем десетилетия.
Областите, в които ФАО и Индонезия работят заедно, включват увеличаване на производството на храни, намаляване на загубата на храна и отпадъците, биоразнообразие на културите, адаптиране и смекчаване на въздействието на климатичната криза, възстановяване на екосистемата, мониторинг на горите и управление на природните ресурси. Работата също така се фокусира върху приоритизирането на връзката храна-гора-вода-енергия.
Сътрудничеството между ФАО и Индонезия през последните години също така отразява друго сближаване, една от бъдещите визии - тази на Стратегическата рамка на ФАО с Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. и Визията за Златна Индонезия 2045 г., която ще отбележи 100 години от независимостта на страната, посочи генералният директор.
Сътрудничество между ФАО и Индонезия
Ку подчерта три конкретни области на сътрудничество с Индонезия, които ФАО се ангажира да подкрепя допълнително със своите технически и професионални знания и опит.
На първо място това е цифрово земеделие, включително електронно земеделие. Инициативата за цифрово село насърчава цифровизацията в селското стопанство и аквакултурата в Индонезия, особено сред младите предприемачи.
На второ Ку поставя сътрудничеството Юг-Юг и тристранното сътрудничество, които имат дълга история в Индонезия. През 1985 г. 4 милиона индонезийски фермери работят за създаването на Индонезийски фермерски фонд, поверен на ФАО в подкрепа на африканските фермери. През 2021 г. ФАО и Индонезия подписаха Меморандум за разбирателство относно сътрудничеството Юг-Юг и тристранното сътрудничество, а през февруари тази година ФАО и правителството на Индонезия проведоха семинар за по-нататъшно укрепване на сътрудничеството.
На трето място са аквакултурите. ФАО си сътрудничи чрез Министерството на морското дело и рибарството в контекста на пътната карта на Индонезия за синята икономика и пътната карта на ФАО за синята трансформация, наред с другото, за преглед на националната стратегия за биосигурност на аквакултурите и стратегията за управление на водните генетични ресурси.
Медалът "Агрикола" на ФАО се връчва от генералния директор на ФАО на изключителни лидери, които са демонстрирали ангажираност и действия в подкрепа на мандата на ФАО за изкореняване на глада, намаляване на бедността и осигуряване на продоволствена сигурност и изхранване за всички.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text