site.btaПатриарх Даниил отслужи празнична вечерня за Успението на Божията майка
В навечерието на големия празник Успение на Пресвета Богородица, Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Даниил възглави снощи вечерното богослужение в столичния храм "Успение Богородично" на площад "Ручей" в София. Това съобщиха днес от Софийската митрополия.
Заедно с патриарх Даниил служиха архимандрит Йоан - протосингел на Софийската митрополия, иконом Радослав Трайков - предстоятел на храма, протойерей Йордан Илиев, свещеник Иван Генчев от храмовото духовенство и протодякон Иван Петков.
Молитвено участие взе Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит.
Църковните песнопения изпълниха храмовите певци, ученици в Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски".
В края на вечернята със слово за Пречистата Владичица се обърна патриарх Даниил. В него той говори за живота на Пресвета Богородица и за нейните добродетели, които са пример и вдъхновение за нашия живот в Христа. Той даде за пример Света Богородица, която неотстъпно е пребивавала в благодатта, преживяла е големи изпитания, но е устояла като непоклатна скала, дори тогава, когато апостолите са се разколебавали в своята вяра и са проявявали малодушие.
"По молитвите на света Богородица, Господ да ни обдарува с това, което ни е необходимо за вечността, и да се радваме заедно с нея и светиите във вечното небесно царство", благопожела патриарх Даниил.
Той отправи отечески поздрав и благослови верните Божии чада за тяхното усърдие по време на поста и за участието им в съборните богослужения.
От името на духовенството, църковното настоятелство и на всички присъстващи отец Радослав изказа към Негово Светейшество патриарх Даниил благодарности за празничната служба и му поднесе букет със свежи цветя.
* * *
Празникът Успение на Пресветата Богородица е установен от апостолите, а разказите за чудесното възнасяне в плът на Божията майка на небето се отнасят към четвърти век. За него споменават блажените Августин и Йероним, а Йерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на тези разкази. Денят на празнуване на успението е установен от император Маврикий (592-602). Блажената кончина на света Богородица е прославена в каноните на св. Козма Маюмски и на св. Йоан Дамаскин.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text