site.btaНародното събрание прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, с който се въвежда отчет за устойчивост от големите предприятия
Народното събрание прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството. Законопроектът бе подкрепен с 93 гласа "за", 31 - "против" и 9 - "въздържал се". В доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че законопроект е изготвен във връзка със задължение за въвеждане в националното законодателство на европейски директиви по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и друга - по отношение на изменение на показателите за размер за микро, малките, средните и големите предприятия.
С промените се въвежда задължение за включване на отчет за устойчивостта. В доклада на водещата комисия се посочва, че корпоративната устойчивост следва да обхване както анализ на имуществено-финансовите показатели на дейността на предприятията, така и анализ на социално-икономическото въздействие като резултат от тази дейност. Отчетът за устойчивостта ще се изготвя от големите предприятия и от малките и средните предприятия (с изключение на микропредприятията), чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулирания пазар в държава членка на Европейския съюз (предприятия от обществен интерес), както и от предприятията майки на големи групи предприятия, се посочва в доклада на бюджетна комисия. Задължението е и за дъщерните предприятия и клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трета държава - да публикуват отчет за устойчивостта на предприятието от трета държава при определени условия.
Задължението за изготвяне на доклад за дейността, съдържащ отчет за устойчивостта, е предвидено да влезе в сила за отчетната 2024 г. за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и които към З1 декември на отчетния период надвишават критерия за среден брой през финансовата година от 500 служители, както и предприятия от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към З1 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души. Задължението за изготвяне и публикуване на доклада за останалите предприятия в обхвата на европейската директива възниква поетапно в следващите отчетни години - до 2028 година, се посочва в доклада на комисията.
Със законопроекта се определят нови, по-високи стойности на показателите за балансова стойност на активите и нетни приходи от продажби при категоризиране на предприятията и групите според размера им. Тези промени ще доведат до съществено намаляване на административната тежест за приблизително З 700 предприятия, които ще сменят категорията си от малки на микропредприятия и 350 средни предприятия, които ще сменят категорията си на малки предприятия, като голяма част от тях ще се възползват от облекчена форма за финансова отчетност, се посочва още в доклада на финансовата комисия.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text