site.btaЯнуари беше натоварен месец за севернокорейската ракетна програма
AV 15:24:31 01-02-2022
PA1518AV.002
Северна Корея - ракети - обзор
Януари беше натоварен месец
за севернокорейската
ракетна програма
София, 1 февруари /Владимир Арангелов, БТА/
Януари беше необичайно активен месец за ракетната програма на Северна Корея. Според някои наблюдатели големият брой изпитания на ракети изглежда отчасти цели санкционираните севернокорейски оръжейни програми да бъдат приети като нещо рутинно. Други експерти смятат, че Северна Корея се възползва от това, че светът е все по-погълнат от новини за пандемията и кризата около Украйна, за да провежда изпитания на все по-широк набор оръжия без страх от прекомерно силни реакции.
На 30 януари Северна Корея изстреля балистична ракета със среден обхват за първи път от 2017 г. Това беше седмото изстрелване за месеца.
Какви и колко бяха изстрелванията през януари?
На 5 януари Северна Корея изстреля първата ракета през новата година. Асошиейтед прес отбеляза, че това е първото подобно изстрелване от КНДР от около два месеца и то показва, че Пхенян не е заинтересован скоро отново да се включи в преговорите за денуклеаризация, а предпочита да се съсредоточи върху подсилване на оръжейния си арсенал. Ракетата беше изстреляна, след като на партийна конференция предходната седмица севернокорейският лидер Ким Чен-ун обеща да засили още повече военния потенциал на своята страна, без да обяви някакви нови политики към САЩ или Южна Корея. Сеул нарече преувеличение твърдението на Северна Корея, че изстреляната ракета е била хиперзвукова. Според юга това е била нормална балистична ракета, която може да бъде прехваната.
Дали разгневена от тази оценка, или следвайки вече установен план, на 11 януари Северна Корея изстреля реактивен снаряд, който южнокорейската армия и японската брегова охрана предположиха, че е балистична ракета. Старши анализатор в южнокорейския институт "Седжонг" заяви, че севернокорейското ръководство е било разгневено от оценката на Южна Корея за предишното изстрелване и може би е планирало поредица от тестове, за да направи заплахата от новото оръжие по-правдоподобна. За първи път от повече от година севернокорейският лидер Ким Чен-ун официално присъства на ракетно изпитание.
На 15 януари севернокорейската телеграфна агенция КЦТА съобщи, че Северна Корея е изстреляла ракета от железопътна платформа с цел "проверка и оценка на уменията" в процедурите по изстрелване от ж.п. платформа. По данни на Съвета на началник-щабовете на Южна Корея вероятно става дума за две балистични ракети с малък обсег, изстреляни от провинция Северен Пьонан на северозападното крайбрежие на КНДР.
На 17 януари южнокорейските военни съобщиха, че Северна Корея е изстреляла две предполагаеми балистични ракети с малък обсег от летище край столицата Пхенян. Това беше четвърто за месеца пробно изстрелване, с което режимът на Ким Чен-ун демонстрира разширяването на ракетния си арсенал, отбеляза Ройтерс. На следващия ден Северна Корея потвърди, че става дума за две "тактически управляеми ракети".
На 25 януари Северна Корея изстреля два снаряда, за които южнокорейската армия предположи, че са крилати ракети, а на 27 януари - две предполагаеми балистични ракети с малък обсег. По-късно севернокорейската информационна агенция КЦТА съобщи, че на 25 януари е била тествана модернизирана система за крилати ракети с голям обсег, а другото изпитание, проведено на 27, е било с цел потвърждаване на мощта на конвенционална тактическа управляема ракета земя-земя.
На 30 януари Северна Корея извърши изпитание на ракета "Хвасонг-12" със среден обсег, съобщи държавната информационна агенция КЦТА. Това беше първият подобен тест на ракета, способна да носи ядрена бойна глава и с толкова голям обсег, извършен от Пхенян от 2017 г. насам. Канцеларията на южнокорейския президент Мун Дже-ин съобщи, че той смята, че Северна Корея е направила още една стъпка към изоставяне на самоналожения си мораториум върху тестовете на ракети с голям обсег. Мун призова Пхенян да спре да създава напрежение и да се върне към разговорите.
Какво цели да постигне Северна Корея според експерти?
"Изглежда, че Ким засилва тестовете в опит да окаже натиск върху Вашингтон и Пекин относно санкциите точно преди Олимпийските игри", каза Ян Ук, научен сътрудник в Центъра за външна политика и национална сигурност.
Според американския държавен секретар Антъни Блинкън севернокорейските тестове са дестабилизиращи и "отчасти целта е Северна Корея да привлече внимание". Но според други анализатори е малко вероятно основната цел да е изпращане на съобщения. Идеята, че Ким Чен-ун нарежда тестването на ракети само за да "привлече внимание" е едно от най упорито изповядваните погрешни схващания за Северна Корея, каза Маркъс Гарлауска, старши сътрудник в мозъчния тръст Атлантически съвет и бивш служител в разузнавателните служби на САЩ. "Севернокорейците не са разглезени деца, вършещи пакости (. . .) и ракетните изстрелвания не са само с цел пропаганда", добави той. Това са истински програми, които имат за цел да подсилят защитата на страната и те напредват с много по-бързи темпове, отколкото много хора предполагат, заключи Гарлауска.
Кой от експертите ще се окаже прав ще покаже само времето.
/Владимир Арангелов/
/ПА/
news.modal.header
news.modal.text