site.bta Днешното решение на Общинския съвет не е в интерес на гражданите на София, каза Саад Алуани във връзка със сливането на „Четвърта МБАЛ-София“ и „Втора МБАЛ-София“
Със сигурност днешното решение на Общинския съвет не е в интерес на гражданите на София, каза зам.-председателят на Комисията по здравеопазване и общински съветник от „Продължаваме промяната – Демократична България („Спаси София“) – ПП-ДБ (СС) Саад Алуани след приемането на доклада с предложение за вливане на Четвърта МБАЛ – София във Втора МБАЛ-София.
За съжаление, днес икономическото мнозинство в Столичния общински съвет (СОС) взе поредното грешно решение, което не е в интерес на софиянци и обществото. Днес се сложи край на Четвърта градска болница, коментира Саад Алуани.
Той разказа, че се е консултирал с работещите в болницата, разгледал е състоянието на лечебното заведение. „Болницата е в сравнително добро състояние - и като сграда, и като апаратура, има много добри специалисти, които въпреки всички проблеми досега, въпреки дългогодишното им демотивиране да останат в болницата, са останали, защото считат тази болница за тяхна кауза“, каза Алуани. Някои от тях изразиха несъгласие да се прехвърлят във Втора градска болница и казаха, че ще напуснат или ще се пенсионират, ако се вземе това решение, посочи Алуани.
На въпрос какво ще се случи със сградата, Алуани отговори: „Засега е ясно, че ще остане да функционира там само Медицинският център, който няма как да заеме цялата площ на сградата. Отделенията ще бъдат прехвърлени във Втора градска болница, като първоначално ще останат отделенията по „Хирургия“ и „Урология“, докато всички останали ще се прехвърлят, защото са дублиращи се с Втора градска болница, изцяло ще се прехвърли и апаратурата, и персонала във Втора градска болница.
„Не е ясно за какво ще бъде ползвана. Предполагаме, че има някакви частни интереси за тази сграда и това така мотивира, най- вече общински съветници на ГЕРБ, но и останалите групи, да вземат днес това решение“, посочи Саад Алуани.
Загубата, която генерира Четвърта градска болница за миналата година, е над 250 хиляди лв., което на фона на други болници е сравнително малка сума, коментира той.
По отношение на предложението за оздравяването на болницата той каза: „Трябваше да се вземе бързо решение за попълване на борда на директорите с нов член, тъй като настоящият директор доц. Аркади Иванов е подал молба за напускане. Той във всеки един момент може да бъде отписан от търговския регистър, което да вкара болницата в процедура по ликвидация и за нас беше важно бързо да предложим решение на този проблем и ние предложихме нов човек, който да запълни тази празнота в борда на директорите“. По думите му новият директор е заявил, че в краткосрочен план ще предложи план за оздравяване на болницата.
„Но за съжаление мнозинството в общинския съвет не даде този шанс“, каза Саад Алуани.
Така че ние въобще нямахме възможност да дадем своя план за оздравяване, тъй като нямаше време за това, допълни той.
На въпрос колко би струвало приблизително оздравяването на болницата, той посочи: „Важно е да се обърне негативният тренд. Загубата за миналата година е над 250 000 лв., което на фона на решенията, които вземаме на всяка сесия на СОС, е доста малка сума. Например на последната Здравна комисия ние отредихме 208 000 лв. за финансиране на дейности за деца със синдрома на Даун, т.е. за една малка група пациенти нали отредихме тази сума, която е достатъчна болницата да функционира дори в сегашното си в лошо състояние за цяла година“.
„Не се изискваха средства, за да може да бъде оздравена болницата, изискваше се просто различен подход“, заяви Саад Алуани.
Той коментира, че големите суми, които са били споменати за задълженията на болницата, са били за манипулиране на общественото мнение.
„Над четири милиона, което беше споменато, това всъщност е за много години назад натрупана тази загуба. Както ви казах, за миналата година загубата е над 250 000 лв. Не беше уточнено за какъв период всъщност е тази огромна загуба, която е натрупана досега, това е период, в който ГЕРБ еднолично са управлявали общината и са водили болницата към тази спирала на дългове“, коментира Алуани. Просрочените задължения в момента са над 400 000 лв., от които загубата за миналата година е над 250 000 лв., добави той.
Въпреки че Втора градска болница за миналата година е отчела една печалба от 100 000 лв., тя е далеч от необходимото за преструктуриране и прехвърляне на отделенията, посочи Алуани. „Скоро взехме решение да подпомогнем Втора градска болница за ремонт, който е наложителен на покрива. Така че там има сериозна нужда от инвестиции и тези загуби, които се прехвърлят от Четвърта във Втора градска болница, крият риск и за Втора градска болница, тъй като и нейното финансово състояние не е цветущо, каза той.
Доколкото знам, управлението на Втора градска болница е съгласно с това прехвърляне. Те ще получат много ценни кадри, тези, които са съгласни да се прехвърлят, тъй като дефицитът на здравни специалисти е огромен както на лекари, така и на медицински сестри, посочи Алуани.
Според него „Втора МБАЛ-София“ няма да може да поеме целия поток на пациенти, който към момента фигурира в „Четвърта МБАЛ-София“.
Но частично ще поемат част от този поток, ще разширят легловата си база, каза той.
Сумите, които са необходими, са сериозни. Говорим за стотици хиляди лева, дори милиони, ако искаме Втора градска болница да бъде конкурентна на другите болници в София, посочи още Саад Алуани.
Вносители на доклада бяха председателят и зам.-председателят на Постоянната комисия (ПК) по здравеопазване и социална политика Ваня Григорова и д-р Антон Койчев. Впоследствие Ваня Григорова се оттегли като съвносител на доклада и не участва в днешното гласуване. Като вносител на доклада остана само зам.-председателят на Комисията по здравеопазване и социална политика д-р Антон Койчев.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text