site.btaПисателките Анна Лазарова и Нели Станева представиха своите две стихосбирки в Бургас
В Дома на писателя в Бургас бяха представени две стихосбирки – „Детска стая под наем“ на Анна Лазарова и „Билет за никъде другаде“ на Нели Станева. Писателките прочетоха по три произведения от своите книги. Нели Станева прочете „Кратка история на едно десетилетие“, „Далекогледство“ и „Zum Meer“ (от немски – „към морето“), а Анна Лазарова – „Корабокрушение“, „Проектиране на света“ и „Аксиома за асимптотата“. Лазарова прочете и едно от произведенията на Станева, озаглавено „Трамвай 10“. Модератор на срещата е бургаският писател и журналист Слави Томов.
Стихосбирката е наситена със строфи и метафори, които затрудняват читателя, карат го да спре и да се замисли, коментира Томов относно книгата на Нели Станева. По думите му „Билет за никъде другаде“ трябва да бъде прочетена най-малко три пъти, за да може читателят да осмисли съдържанието. „Позволих си да сравня творчеството на Нели (Станева) със сценичните изяви на Ник Кейв, който е способен за нула време да изсипе порой от думи и да удави публиката с неговата поезия“, сподели Томов. Според него поезията на Станева е „екзистенциален Господ“, тъй като нейните пасажи съдържат голямо натрупване на тропи. „Нейното писане има някаква епидермалност, има и висцералност“, каза той. Томов представи на публиката откъси от стихосбирката на Станева, които са му направили особено значение. По думите му те показват умението на писателката да представя душевните вълнения и движения на тялото чрез метафората.
Ако не знаех как се казва книгата, щях да я озаглавя „Ти“, защото в нея се съдържа тотална употреба на местоимението „ти“, каза Томов на представянето на стихосбирката „Детска стая под наем“ на Анна Лазарова. По думите му в нея присъстват структурални анализи, които остават в периферията на обикновения читател. Според него честото присъствие на местоимението „ти“ превръща текста във фреска.
Досега не съм се замисляла за употребата на местоимението „ти“, обичам да пиша за себе си и какво чувствам, сподели Лазарова. Дори и това да е обръщение към самата мен, използвам „ти“, защото водя диалог със себе си, каза още тя.
Двете авторки изказаха впечатления от стихосбирките. „Употребата на „ти“ в творчеството на Анна (Лазарова) е директно прескачане на тази пропаст между вътрешния свят на писателя и душата на читателя. Авторът директно се обръща към своя читател, говори му, разказва му своите истории и едва ли не напластява тези преживявания“, коментира Станева за спецификата в писането на нейната колежка. „Читателят е обезоръжен, няма какво друго да направи, освен да съпреживее това, което авторката е описала“, каза още Станева.
Лазарова посочи, че модераторът на срещата Слави Томов прави филологически анализ на произведенията на двете писателки. „Това, което ни обединява с Нели, е че гледаме отвъд себе си. Вероятно оттам идва умението на Нели да наблюдава езика на тялото и да го пренесе в своя текст“, коментира тя. Според нея употребата на асоциативни препратки с природата и душевното състояние на човека са умения, които много малко писатели притежават.
Анна Лазарова е родена във Велинград. Завършва специалност „Българска филология”, а по-късно и магистратура „Литературознание“ в Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски”. Носител е на над 15 награди в областта на литературата и културата, сред които Голяма награда от Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев” (Шумен, 2015), втора награда от XXXII Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев” (2015) и Национална литературна награда „Георги Черняков“ (2016) и награда на СУ „Студент на годината“ в раздел „Хуманитарни науки“ (2017).
През 2016 г. излиза първата ѝ книга с поезия – „Вкъщи всички вечерят отделно”. Отличена е в раздел „Поезия“ на конкурса за дебютна литература „Южна пролет“, както и с Годишната награда на Академия Liber „За концептуален поетичен дебют в книга“. Седем години по-късно излиза втората поетична книга на писателката „Детска стая под наем“ (2023). Нейни поетични текстове, статии и рецензии са поместени на страниците на редица медии, вестници, списания и антологии и са превеждани на арабски, турски, английски, немски, испански и други езици.
Нели Станева е родена на 1 декември 1983 г. в Русе, но израства в Сливен. Учи икономика в Германия и дълги години живее в Швейцария, където днес работи като куратор в арт галерия в Лангентал. Отличена е с първа награда за сонет в конкурса „Лъчезар Станчев“ (2022), втора награда в конкурса „Магията Любов“ (2023) и приз за трето място в конкурса „Сол за живите“ на името на Йордан Кръчмаров. Третата ѝ книга „Билет за никъде другаде“ излиза през април 2024 г.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text