site.btaЗа първи път в Стара Загора ще бъде представена единствената известна медна плоча, гравирана от Никола Попов
Изложба в Градската художествена галерия в Стара Загора за първи път ще представи единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Тя ще бъде показана в експозицията „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954).Това съобщават на официалния сайт на културната институция.
Образът на княз Фердинанд се разпознава върху повърхността на медната плоча. Днес това произведение на изкуството е част от колекцията на Румен Манов.
Близо 160 години след рождението му, българският гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения. Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, гостува в родния град на художника, като е обогатена с информация за корените на твореца.
В експозицията прави впечатление и портретът на княгиня Мария Луиза, носеща разкошна диадема, изработена в ателието на виенските придворни ювелири A. E. Köchert. Там са създадени през годините множество украшения по поръчка на редица европейски монарси. Присъстват и образите на владетелската двойка в няколко състояния, разкривайки пред посетителите различните етапи от работата на гравьора.
„Не е чудно, че изложбата е именувана „Щрихи и състояния” – от една страна така се обръща внимание на основни понятия, свързани с гравьорското изкуство, от друга заглавието прави алюзия с двете „състояния”, през които преминава животът на художника Никола Попов, който след завръщането си в България през 1895 г., се посвещава на дългогодишна преподавателска дейност“, посочват организаторите.
В допълнение на гравюрите, рисунките и декоративните проекти на Никола Попов, гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с един графичен отпечатък, дело на неговия преподавател във Виенската академия за изящни изкуства – проф. Йоханес Зоненлайтер.
Официалното откриване на изложбата ще бъде утре, 25 юли, в западната зала на галерията. Тя ще може да бъде разгледана до 1 септември. В експозицията са включени още произведения от колекции на галериите „Лоранъ“, „Джуркови“, както и на колекционерите Александър Керезов, Людмил Веселинов.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text