site.btaВ почти всички общини от област Кърджали има населени места с воден режим
Като изключим по-големите водоснабдителни системи, а именно общинските центрове като град Кърджали, град Момчилград, почти няма община в областта, в която да няма малки населени места с воден режим. Това каза пред БТА областният управител Ресми Мурад.
Той подчерта, че причината е липсата на достатъчно вода от водоизточниците, а ситуацията е резултат от високите температури, липсата на валежи и рязкото намаление на водните обеми.
Областният управител посочи, че по информация на ВиК оператора режим има само в общините Момчилград, Крумовград и Кирково, но по негова неофициална информация е засегната цялата област. Той обясни, че в проблемните населени места водоподаването се преустановява до напълване на резервоарите от водоизточниците, а преди пускането ѝ населението бива уведомявано, за да се запаси.
На места кметовете са направили организация за осигуряване на водоноски за нуждите на хората, но проблемът в региона съществува в летните месеци почти всяка година, при липса на валежи и високи температури.
„Търсят се най-различни алтернативни източници за водни количества. Правят се проучвателни сондажи за питейна вода. Там, където има шахтови кладенци, се прави организация за оросяване коритата на реките от близки водоеми, но част от проблемите са все още с амортизираната водоснабдителна система, която изисква сериозни инвестиции, за да се намалят загубите от вода и да се подобри качеството“, каза Ресми Мурад.
По думите му по поречието на река Върбица, преминаваща както през община Кирково, така и през община Момчилград, има много шахтови кладенци, които са на прага на минимума. За това областният управител се е срещнал с областния управител на Смолян Румен Пехливанов. От него Мурад е поискал изпускането на определени количества вода от микроязовир "Златоград" с цел оросяване коритото на река Върбица, за да поемат вода шахтовите кладенци, която да се изпомпва към водоснабдителните системи.
„Извън полаганите усилия, се надяваме да има и валежи, които да успокоят ситуацията. Надяваме се на валежи, без сериозни природни бедствия.
Междувременно, на места в региона местното население отправя и молитва за дъжд. Само преди ден, по време на традиционния мевлид за здраве и берекет в местността „Карамиерянъ” край ардинското село Търносливка, мюсюлманите се помолиха за дъжд.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text