site.btaПовече часове по граматика ще подобрят правописа на младите българи, смята Евелина Гечева от "Академика БГ"
Една от причините младите хора да не пишат правилно на български език е, че часовете по граматика в училище са недостатъчни, каза пред БТА Евелина Гечева, инициатор на кампанията „Бъди грамотен“ на портала за образование, наука и култура „Академика БГ“. Днес Варна е домакин на правописния маратон, а провеждането му е подкрепено от Общината в крайморския град.
Младите хора учат много чужди езици, но за да знаеш чуждия, първо трябва да знаеш много добре собствения си език, граматиката му и да пишеш правилно, посочи Гечева. Тя уточни, че проблемът с липсата на достатъчно часове по граматика в училище е от много години. Като други фактори за влошаването на правописа на български език тя посочи съдържанието на учебниците, честите промени, които се правят в изписването на една и съща дума, противоречията между учебниците, речниците и помагалата.
Академична граматика на българския книжовен език не е издавана от 80-те години на миналия век, каза Гечева. Според нея не е редно междувременно да излизат нови речници, защото излиза, че се публикуват подзаконови актове без наличие на закон. Според Гечева би трябвало езикът да се съхрани като консервативна система, макар че в него закономерно навлизат нови думи, защото не могат да бъдат заменени с български.
На въпрос кои правила затрудняват най-много пишещите на български, експертката посочи, че такива са пълният член, двойните съгласни, "о" и "у" в началото на думата. Все по-големи затруднения създава и употребата на "й", каза Гечева. Според нея всички тези затруднения се дължат и на факта, че все по-малко се чете. Много е важно да осъзнаем всички ние, като общество, че трябва да възпитаваме децата си да четат, подчерта Гечева. Според нея през последните години започва да се обръща повече внимание на книгите и то благодарение не на учебните програми, а на усилията на издателите, на учителите, на хора, ангажирани със словото. Благодарение на тези съвременни будители все още има правилно пишещи българи, посочи Гечева.
Тя коментира и новата идея на „Академика БГ“, насочена към опазването на родните легенди, за която се търси финансиране. Лошото е, че легендите се забравят, а все повече хора гледат на тях като на екзотика, посочи Гечева. Тя подчерта, че тези предания са български и са предавани векове наред. За съхранението им няма интерес от страна на държавните институции, а опазването им се дължи на ентусиасти - учители, читалищни и музейни дейци, краеведи, етнографи, посочи Гечева. И уточни, че идеята на „Академика БГ“ е да събере легендите на едно място и те да бъдат достъпни онлайн.
Целта ни не е комерсиална, но ако я реализираме, би могла да послужи и на туристическия сектор, каза още Гечева. Според нея всяко място у нас е напоено с легенди, но все още бизнесът не се възползва от това богатство, както е в Гърция. Из цялата ни страна има интересни скални образувания, те присъстват като природни забележителности в интернет, но легендите за тях не се знаят, а това би могло да увеличи много интереса на хората, допълни Гечева. И подчерта, че както кампанията „Бъди грамотен“ има за цел да възпитава любов към българския език и правилното писане, така и инициативата за събирането на легендите може да допринесе българите да се гордеят с наследството си в слово.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text