site.btaПарламентът на Северна Македония почете денят за възпоменание на жертвите от Сребреница
Денят за възпоменание на геноцида в Сребреница бе отбелязан в парламента на Република Северна Македония, съобщават от законодателния орган в Скопие.
Присъстващите депутати, представители на босненската общност и сдружение „Диванхана“ почетоха с минута мълчание жертвите на геноцида, а председателят на парламента Африм Гаши подчерта, че „това ужасното събитие ни напомня за крехкостта, но и за неоценимата стойност на мира, върховенството на закона, съвместното съществуване, демокрацията и зачитането на човешките права”.
„Особено основното човешко право на живот, което беше нарушено през лятото на 1995 г., когато само за няколко дни угаснаха хиляди животи и хиляди семейства бяха забулени в черно. Затова не бива да се притесняваме да наричаме този трагичен акт на масово кръвопролитие с истинското му име – геноцид. Геноцидът не е събитие, което се случва спонтанно и от само себе си. Той има автори, това е планирана и организирана акция, с намерение за изтребление и унищожаване на другия”, е посочил Гаши.
Това, по думите му, е и причината Северна Македония, заедно с повечето държави в ООН, да застане зад Резолюцията на Общото събрание на ООН.
„Трябва да изпратим послание към бъдещите поколения, че трябва да уважават многообразието и да се противопоставят на омразата, предразсъдъците и стереотипите. Защото геноцид, като този в Сребреница, не трябва да се забравя, но не трябва и да се допуска да се случи отново“, е заявил Гаши.
Професор Джемил Бектович е посочил, че Сребреница е символ на страдание, на болка, но и на оцеляване, на босненските майки, които са останали без децата си, Мерсиха Смаилович, представител на асоциацията Диванхана, каза, че Сребреница е паметник на човешката жестокост и необозримите последици от омразата, а по думите на професор Сеад Джигал 29 години по-късно Сребреница "все още е обект на ожесточени спорове и недоразумения и обект на политически борби и конфронтации". „Надявам се, че на 30-ата годишнина, с повече увереност ще можем да кажем, че сме дали възможност отворените рани от миналото бавно да започнат да заздравяват”, е заявил той.
Отбелязването на годишнината от събитията в Сребреница беше поредната тема на политическо противопоставяне в Република Северна Македония. В Министерството за връзките между общностите, което сега е ръководено от Иван Стоилкович, няма заделени средства от предишното правителство, за отбелязване на този ден, съобщиха вчера медиите в страната.
„Няма сериозно аргументирана програма за работата на Министерството за връзките между общностите за 2024 г., предвидени са средства само за отбелязването на 13 август, подписването на Рамковия договор (от Охрид), както и за отбелязване на Деня на албанската азбука – 28 ноември. И това са единствените дейности на министерството през изминалия период, откъдето става повече от очевидно пропускането на националните общности не само в програмата на министерството, но и отношението на министерството към тях и техните нужди. За националните общности, изброени в преамбюла на конституцията, за техните национални дни и други значими дати, нито тази, нито предходните години са предвидени средства и няма програма, по която те да бъдат отбелязани по подходящ начин“, се казва в отговора на Министерството на връзките между общностите на въпрос на МКД.мк как ще бъде отбелязан Международният ден в памет на геноцида в Сребреница, съобщава изданието, припомняйки, че в предишното правителство министър за връзките между общностите беше Артан Груби от ДСИ.
Вчера се навършиха 29 години от влизането на босненски сръбски части под командването на генерал Ратко Младич в мюсюлманския анклав Сребреница, при което са избити над 8 хиляди мюсюлмани - мъже и момчета.
В края на май Общото събрание на ООН обяви с резолюция 11 юли за Международен ден в памет на жертвите на геноцида в Сребреница през 1995 г. по време на войната в бивша Югославия.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text