site.btaГръцкият премиер и външният министър са поставили пред ЕС въпроса за нарушаването на Преспанския договор от Северна Македония
Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис и външният министър Йоргос Герапетритис са поставили пред Европейския съюз въпроса за нарушаването на Преспанския договор от страна на новото ръководство на Република Северна Македония, по-конкретно в частта му за употребата на конституционното име на страната, съобщават гръцките медии.
Както предава информационният портал News24/7, Мицотакис е информирал Европейския съвет за нарушенията на Скопие, като същевременно е поставил на срещата на Европейската народна партия и темата за осъдения избран кмет на албанската община Химара, етническия грък Фреди Белери.
Самият Мицотакис съобщи, че е информирал снощи на срещата на върха на ЕС останалите страни членки за развитията в Северна Македония и е казал пред техните представители, че както президентът Гордана Силяновска, така и премиерът Християн Мицкоски „по същество нарушават пряко Преспанския договор, като пренебрегват erga omnes (т.е. силата на договореностите за всякаква употреба) и избират да използват друго име, различно от конституционно определеното има на страната, за вътрешна употреба“.
Мицотакис е заявил ясно, че „ако Скопие упорства с тази линия, това ще направи изключително трудно, ако не и на практика да осуети всякакъв процес на скорошно сближаване с европейското семейство“.
Що се отнася до Белери, Мицотакис е заявил, че смята, че се разбира от само себе си, че Белери (който е в албански затвор) трябва да дойде в Страсбург и да поеме функциите си на евродепутат. Той беше избран в Европарламента с листата на управляващата в Гърция партия "Нова демокрация".
От своя страна гръцкото външно министерство, цитирано от портала reporter.gr, обяви че външният министър Йоргос Герапетритис е представил подробно въпроса за нарушенията на Преспанския договор на Съвета по външни работи на ЕС. В съобщението се казва, че „ръководството на Северна Македония продължава да нарушава Преспанския договор“ и „се връща към действия от миналото, които говорят за иредентистки настроения и пълно непознаване на историята“, като „се отдалечава с всеки изминал ден все повече от добросъседските отношения, които представляват ядрото на европейското и международното право“.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text