site.btaДелото на Кирил и Методий позволи на славяните да станат част от христовата църква и да прославят Господ на собствения си език, каза проф. Пириватрич
Велико дело на Кирил и Методий позволи на славяните да станат част от Христовата църква и да прославят Господ на собствения си език. Това заяви във видеообръщение проф. д-р Сърджан Пириватрич от Сърбия по време на международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“.
По време на форума бе представен в писмен вид превод на доклада на проф. Пириватрич, озаглавен: „Светска власт и културната политика за азбуката и езика: византийски императори, български и сръбски князе (от средата на IX до средата на X век). Отбелязано е, че въпросът е до каква степен кирилицата може да се счита за резултат от определена културна политика на светските владетели, в случая – на византийските императори, както и на българските и сръбските князе. „Всъщност, в онова време преобладава християнската култура, в центъра на която се намира църковното богослужение“, пише в доклада. Припомня се за възникването на комплекс от паметници на писмеността и книжовността.
„Въпросът за езика и писмеността на определена църковна общност в Римската империя е бил определен чрез езикова и административна карта. Извън непосредствените граници на империята обаче, в процесите на евангелизация, покръстване и християнизация на т.нар. варварски народи и области, действа определена политика“, се казва още в доклада. Проф. Пириватрич отчита, че отношението на светските власти се оказва изключително важно и често пъти решаващо. И посочва, че се е възприемало, че християнизирането на български случай ще стане чрез посредничеството на гръцкия език, а в сръбския – чрез латинския.
Международният форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“ е двудневната конференция по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката и е продължение на проведения през 2022 г. международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“. Над 30 известни учени слависти от 11 държави, заедно със свои български колеги, ще дискутират значението на буквите, думите, езика, културата и мъдростта за славянското наследство, неговото опазване и разпространение в съвременния свят, както и значението на езика и идентичността в процесите на глобализация. Акцент ще бъде ключовата роля на България за създаването на третата християнска цивилизация – славянската. Форумът продължава и утре, 28 юни, в Пловдив.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text