site.btaПодготвя се програма за субсидирана заетост в туризма, съобщи председателят на Комисията по туризъм

AV 09:40:31 02-02-2022
ZM0936AV.005
Комисия по туризъм - Илин Димитров - интервю

Подготвя се програма за субсидирана
заетост в туризма, съобщи председателят
на Комисията по туризъм


София, 2 февруари /Екатерина Тотева, Валерия Димитрова, БТА/
Кадрите, лично за мен, са най-сериозният проблем за българския туризъм. Това каза в интервю за БТА председателят на парламентарната Комисия по туризъм Илин Димитров. Той съобщи, че се подготвя програма за субсидирана заетост в туризма преди сезона. Идеята е в този период да бъдат обучавани работещи в съответните туристически обекти с последващ ангажимент на работодателя да ги задържи за определен период от време - например за пет месеца. Обсъжда се държавата да поеме разходите за до един месец от обучението на работещите. Това ще помогне за удължаване на сезонността в туризма и би позволило да останат повече хора, работещи в сектора, отбеляза председателят на Комисията по туризъм. Той уточни, че в момента се правят разчети за средствата, които ще бъдат предвидени по новата програма.
Най-притеснен съм от ситуацията между Русия и Украйна, защото Украйна е традиционно добър пазар, каза председателят на Комисията по туризъм. "По време на пандемията сме стигали до няколко стотин хиляди души, като през 2019 г. в България са почивали около 450 000 души. При агресия това ще бъде сериозен проблем за сезона. Дори помолих Министерството на отбраната да направи анализ как това би се отразило на туристическия ни сезон, защото Русия, Украйна и Беларус са сериозни пазари за България, като от Беларус гостите през 2019 г. бяха близо 94 000, а от Русия - до 320 000-400 000 в добрите години. Ако се случи конфликт, има голяма вероятност туризмът ни сериозно да пострада", посочи Илин Димитров.
Ако продължат ограниченията в придвижването, това лято пак ще има българи по морето, ако те се облекчат, броят им ще бъде по-малък. Не мисля, че отливът ще е особено голям, защото за тези две години, българите създадоха вече навици и със сигурност това лято те ще са над 2 милиона, коментира Димитров.
Председателят на Комисията по туризъм съобщи, че сред задачите на комисията е подготовката на нов Закон за туризма, където да стане възможно решаването на проблема с националните курорти, с концесиите и браншовите организации. Ще се работи и по закон за браншовите организации. Това са стратегически цели, които вероятно ще станат факт до края на годината, допълни той. По темата за гаранционния фонд в туризма Димитров заяви, че този въпрос не е слизал от дневния ред, но допълни, че ще трябва да има подробно уточняване на механизма, по който фондът ще бъде създаден, за да се запазят интересите на всички страни - потребителите, бизнеса и държавата. Тази задача е с по-дългосрочен характер, каза председателят на Комисията по туризъм.
Илин Димитров съобщи, че на 3 февруари ще има изнесено заседание на Комисията на Летище София, където ще бъдат обсъдени възможностите за използването на потенциала на летището при привличането на туристи. Членовете на комисията ще разгледат също на първо четене проектозакон за старите столици, който е свързан с културния туризъм и новите туристически маршрути.

Следва пълният текст на интервюто:

Въпрос: Базирайки се на опита ви като председател на УС на Варненска туристическа камара, искам да ви попитам застрашен ли е летният туристически сезон, предвид наслагването на пандемичната, енергийна, инфлационната и международната криза заради напрежението около Русия?
Отговор: От гледна точка на пандемията нещата вървят към облекчаване. Видяхте, че се отмениха PCR тестовете за повечето държави след заповед на Министерството на здравеопазването и мисля, че нещата следват своя логичен път и ако няма други вълни, ще намалее заплахата за летния сезон, като се облекчи придвижването на туристите. По енергийната криза вече се работи и се очаква през лятото тя ще бъде облекчена. Най-притеснен съм от ситуацията между Русия и Украйна, защото Украйна е традиционно добър пазар. По време на пандемията сме стигали до няколко стотин хиляди души, като през 2019 г. в България са почивали около 450 000 души. При агресия това ще бъде сериозен проблем за сезона. Дори помолих Министерството на отбраната да направи анализ как това би се отразило на туристическия ни сезон, защото Русия, Украйна и Беларус са сериозни пазари за България, като от Беларус гостите през 2019 г. бяха близо 94 000, а от Русия - до 320 000-400 000 в добрите години. Ако се случи конфликт, има голяма вероятност туризмът ни сериозно да пострада.

Въпрос: Ако се стигне до икономически санкции срещу Русия, какво ще бъде отражението върху сектора?
Отговор: Всяка пречка - ковид тестове, военно положение, влияе върху туристическата индустрия и ефектът е негативен. Няма как да знаем до какво и как ще стигне, България работи заедно с НАТО за деескалация на напрежението, затова трябва да изчакаме развитието на събитията.

Въпрос: Като цяло какво лято ще има тази година?
Отговор: За пазар Украйна в момента записванията вървят добре, при голям интерес, но особеността там е, че туристите не са от високия ценови сегмент. С Русия ситуацията се подобрява и там също се очаква раздвижване. За да имаме туризъм, трябва да имаме ясен хоризонт. Но, според мен, тази година ще бъде между 10 и 15 процента по-слаба от 2019 г. Българският пазар миналата година осигури около 2,8 млн. туристи, което е абсолютният таван на възможностите на вътрешния пазар. Затова наше задължение е да задържим сънародниците ни, които преоткриха Черноморието, да им предоставим добър продукт като държава, за да останат в родината си да почиват, защото разходите ни за привличане на този тип туристи са много ниски. Аз смятам, обаче, че ще има редуциране на нетния брой на българските туристи, защото ще се търсят за почивка дестинации като Турция и Гърция. За декември в Турция българите сме номер едно във всички класации за туризма - като брой и изхарчени средства.

Въпрос: Какви са очакванията ви за това колко българи ще изберат това лято да почиват в страната?
Отговор: Ако продължат ограниченията в придвижването, това лято пак ще има българи по морето, ако те се облекчат, броят им ще бъде по-малък. Не мисля, че отливът ще е особено голям, защото за тези две години българите създадоха вече навици и със сигурност това лято те ще са над 2 милиона.

Въпрос: Кога е възможно да се осъществи предложението на туристическия бизнес да има ваучери за почивка?
Отговор: Имаме такова желание, но трябва да се направи обстойно обсъждане и да се направят разчети, защото това е механизъм за стимулиране. Знаете, че стойността на ваучера се увеличи, би било добре да се добави и почивката, но това е въпрос, който трябва в коалицията да бъде обсъден и вероятно ще се дискутира при актуализацията на бюджета.

Въпрос: Кои са другите приоритети в работата на комисия?
Отговор: Сред задачите е подготовката на нов Закон за туризма, където да стане възможно решаването на проблема с националните курорти, с концесиите и браншовите организации. Ще се работи и по закон за браншовите организации. Това са стратегически цели, които вероятно ще станат факт до края на годината.

Въпрос: Темата за гаранционния фонд в туризма остава ли актуална?
Отговор: Този въпрос не е слизал от дневния ред, но ще трябва да има подробно уточняване на механизма, по който фондът ще бъде създаден, за да се запазят интересите на всички страни - потребителите, бизнеса и държавата. Тази задача е с по-дългосрочен характер.

Въпрос: Друг проблем за бранша е свързан с дефицита на кадри. Какви са възможните решения в тази област?
Отговор: Кадрите, лично за мен, са най-сериозният проблем за българския туризъм. Ковид няма да ни фалира, но липсата на кадрово обезпечение ще го направи. Комисията по туризъм създаде две работни групи - едната се занимава с кадрите в туризма, а другата - с достъпност и свързаност: електронни визи, условия за туризъм. В работната група за кадрите точно тези въпроси обсъждахме. Първо, ще бъде засилена връзката между средните училища по туризъм и бизнеса, ще се направи преглед и на нормативната уредба за вноса на кадри за възможностите за облекчаването й и ще се работи по задържането на работещите в страната. В момента се работи по проект, свързан със субсидирана заетост преди сезона. Идеята е в този период да бъдат обучавани работещи в съответните туристически обекти с последващ ангажимент на работодателя да ги задържи за определен период от време - например за пет месеца. Обсъжда се държавата да поеме разходите за до един месец от обучението на работещите. Това ще помогне за удължаване на сезонността в туризма и би помогнало да останат повече хора, работещи в сектора.

Въпрос: Колко средства се очаква да бъдат отделени по тази програма и кога ще стартира тя?
Отговор: В момента се правят разчети. Когато говорим за кадри, не можем да действаме на пожар, а трябва стратегически подход - инвестира се и резултатите идват след години. Програмата ще е целенасочена и трайна в подкрепа на кадрите в сектора, тя е част от по-голям план, свързан с изграждане на институти по иновации, субсидирана заетост и облекчаване на вноса на работна ръка.

Въпрос: Предстои на 3 януари изнесено заседание на Летище София. Защо избрахте там да има заседание и какви бъдещи подобни форми предвиждате?
Отговор: Работата на Комисията трябва да е свързана с подобряване на туристическия сектор, тя затова е създадена. Летище София има нов, амбициозен екип, с чудесни идеи за подобряване на потока от пътници между държавите, както и други иновативни идеи и искаме да ги изслушаме. Летище Варна посреща около 2 милиона пътници в добри години, Летище Бургас - около 2,5 млн. до 3 млн., а Летище София - около 7 милиона. В рамките на това заседание комисията ще разгледа на първо четене проектозакон за старите столици, който е свързан с културния туризъм и новите туристически маршрути.
/ЦМ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 13:01 на 15.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация