site.btaВъв Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност.
Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра.
Сред запечатаните на снимките цветя има диви зюмбюли, божури, адониси, ириси и други дребни пълзящи видове, които „обличат“ камъните в грееща премяна в продължение на поне пет-шест месеца от ранна пролет до есента. Виждат се и развяваните от вятъра стръкове добруджански овес и грациозните осили на коилото. Степта предлага билкови аромати на мащерка, жълт равнец, пелин, сминдух и жасмин, казва още авторката. Тя посочва, че птиците, които се срещат в местообитанието, са няколко вида чучулиги и овесарки, полска бъбрица, обикновено каменарче, алпийски бързолет, сива врана, обикновен мишелов, гургулица, пъдпъдък, фазан, яребица. Много от тях могат да се видят и като експонати в Природонаучния музей във Варна.
Мария Касчиева е родена в Шумен, където е завършила висшето си образование. Става доктор на науките в Селскостопанската академия в София. От 2010 г. свързва професионалният си път с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където е главен асистент в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“. В научната си работа опознава културните, плевелните, лечебните растения, както и флората в застрашени природни местообитания. Съчетава своята теренна работа с фотографията, за да покаже прелестния свят на растенията и на публиката. Съавтор и автор е на част от снимките в електронното издание на Факултета по природни науки „Албум на лечебните растения в България“ 2015, има публикации в научни и художествени издания, участва в пленери и конкурси по фотография.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text