site.btaОсмани: Квалифицирано мнозинство за отваряне на преговорните глави и постепенната интеграция преди членството в ЕС е решението за Западните Бълкани
Квалифицираното мнозинство за отваряне на преговорните глави и постепенната интеграция преди членството в ЕС са решения за последиците от протакането на процеса на разширяване на ЕС с държавите от Западните Балкани. Това е позицията, която министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи е изразил по време на срещата на министрите на външните работи на Западните Балкани и „Приятели на Западните Балкани“ в процеса на разширяване на ЕС, която се е провела във Виена и Вахау, съобщават от Министерството на външните работи в Скопие.
Срещата е по покана на министъра на външните работи на Австрия Александър Шаленберг и е последното посещение на Османи като министър на външните работи на Северна Македония, като той е говорил и на двете работни сесии на тема „Проправяне на пътя за присъединяването на Западните Балкани към ЕС чрез постепенна интеграция“ и „Разширяване на ЕС със Западните Балкани: Време е да се случи!“.
„За членството (в ЕС) засега можем да подкрепим единодушното решение, защото то носи известно доверие в Европейския съюз, но отварянето на главите трябва да става с квалифицирано мнозинство“, е казал Османи, цитиран в съобщението.
Позицията, която той застъпва от известно време, е за необходимостта от постепенна интеграция на държавите, кандидати за членство в ЕС.
„Мисля, че източникът на разочарование е, че процесът е бинарен - всичко или нищо. Не получавате нищо, докато не станете държава-член на ЕС, а след като станете държава членка, получавате всичко. Това ни разочарова. Трябва да направим промяна на парадигмата, така че да започнем да се интегрираме в процеса на пътя към членството, в три траектории: единен пазар, политически форуми и кохезионни и структурни фондове“, е подчертал Османи.
Той е изразил благодарност към държавите-членки на ЕС, съседите и приятелите на Западните Балкани за последователната подкрепа за бърза и пълна интеграция на региона в ЕС, като е подчертал, че „това представлява геостратегическа инвестиция в мир, сигурност, стабилност и просперитет на целия континент”.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text