site.btaПитър Джаксън и Анди Съркис се завръщат в Средната земя на Толкин
Нов филм от поредицата „Властелинът на пръстените“ е планиран да излезе в киносалоните през 2026 година. Тази новина зарадва както почитателите на трилогията, така и самите участници във филма. Анди Съркис, който изигра Ам-гъл не само се завръща като съществото, което е покварено от Пръстена, но и ще бъде режисьор на новата лента. „Да, безценно. Дойде време отново да се впуснем в непознатото с моите скъпи приятели, необикновените и несравними пазители на Средната земя Питър, Фран и Филипа. С Майк и Пам, както и с екипа на „Уорнър Брос“ и нашето филмово семейство в Нова Зеландия. Всичко това е твърде вкусно,“ написа той в изявление.
Питър Джаксън, режисьорът на предишните две трилогии по произведенията на Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“, ще бъде продуцент на новия филм с работно заглавие „Ловът на Ам-гъл“.
Факт е, че „Властелинът на пръстените“ е не просто успешен франчайз. Успехът му се дължи до голяма степен на автора на романите Дж. Р.Р. Толкин и на умелата екранизация, която създава Питър Джаксън.
Дж. Р. Р. Толкин е британски писател и филолог. Своя живот той посвещава на двете си най-любими неща – филологията и създаването на Средната земя. Изучавайки древни езици и култури, смесвайки въображение и фантазия, той пренася читателя в свят, в който се преплита една вечна битка, тази между доброто и злото. Неговите най-известни книги са „Хобит“, „Властелинът на пръстените“ и „Силмарилион“. Неговите книги се основават на широк спектър от влияния, най-вече християнство, филологически интерес към езика, Средновековие, митология и археология. Докато е жив, Толкин се радва на популярност и добри печалби. След смъртта му произведенията му продължават да се четат, но все още нямат световна известност.
Новозеландският кинорежисьор и сценарист Питър Джаксън мечтае да екранизира „Властелинът на пръстените“. В началото на новото хилядолетие, въпреки множество препятствия, той успява да заснеме в Нова Зеландия фентъзи приключението на хобитите, елфите, джуджетата, орките, магьосниците и пръстена.
„Прочетох „Властелинът на пръстените“ за първи път като 17-годишен“, казва Джаксън пред "Варайъти". „Първата ни идея беше да направим „Хобит“ като един филм, а след това, ако се получи, да направим два филма за „Властелинът на пръстените“. Радвам се, че го направихме по този начин. Произведенията на Толкин са в два различни стила: „Хобит“ е написан като детска книга, а „Властелинът на пръстените“ очевидно не е.”
Джаксън и Фран Уолш са мислили за филмовата адаптация от години, но тя е изглеждала като далечна мечта. Различни холивудски компании са държали правата от 60-те години на миналия век, след като трите тома на „Властелинът на пръстените“ са публикувани между юли 1954 г. и октомври 1955 г.
„Около 1995 г. Фран и аз започнахме да пишем оригинална история", спомня си Джаксън. „Непрекъснато се позовавахме на книгите на Толкин, които бяха еталон, докато се опитвахме да напишем оригинална история. И накрая си помислихме: Защо да не попитаме за правата върху тези книги?”
След като продуцентска къща New Line Cinema се съгласява на идеята да бъдат заснети три филма, екипът на Питър Джаксън започва да събира актьорите, които по-късно ще изиграят хобитът Фродо, елфът Галадриел, наследника на Исилдур, Арагорн, магьосника Гандалф и много други.
Британският актьор сър Иън Маккелън, който се превъплъти в магьосника Гандалф, наскоро загатна, че би участвал в новия филм „Властелинът на пръстените: Ловът на Ам-гъл“. Но за момента няма сценарий, следователно няма и предложение. Преди шест години в интервю за „Бафта Гуру“ Иън Маккелън разказа, че като млад е чел „Хобит“, но не и „Властелинът на пръстените“. След като Питър Джаксън му предлага роля на магьосника Гандалф, първоначално отказва, тъй като е зает с други проекти. Но след като един от филмите, в който трябва да участва е отложен няколко пъти, той успява да изиграе Сивия магьосник.
Първата част от трилогията триумфира. Следващите две части също. „Властелинът на пръстените: Завръщането на краля“ печели 11 награди „Оскар“, включително за най-добър филм, изравнявайки рекорда с „Титаник“ за най-много спечелени статуетки. Общо трилогията завоюва 30 номинации и 17 награди „Оскар“. Следва „Хобит“, който също е доста успешен. Междувременно книгите се преиздават масово на десетки езици. Създават се фен клубове, а с навлизането на интернет хора от цял свят се свързват и заедно четат, гледат филмите и анализират всичко, което им е завещал бащата на съвременната фентъзи литература Толкин.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text