site.btaПодготвя се военно-политически съюз по оста Лондон-Варшава-Киев
AV 12:38:01 02-02-2022
PA1232AV.002
Украйна - сигурност - съюзници
Подготвя се
военно-политически съюз
по оста Лондон-Варшава-Киев
София, 2 февруари /Климент Тренков, БТА/
Великобритания, Полша и Украйна преговарят за сключване на тристранен пакт за сътрудничество в областта на сигурността и политиката. Това бе обявено вчера в Киев на съвместна пресконференция на украинския премиер Денис Шмигал и полския му колега Матеуш Моравецки. По същото време в Москва руският президент Владимир Путин под благосклонния поглед на унгарския си гост Виктор Орбан се оплакваше, че САЩ и НАТО пренебрегват опасенията на Русия, че Западът иска "да възпре развитието на Русия" и Украйна е само инструмент за целта и че политиката на "отворени врати" не е записана в Северноатлантическия договор.
За създаването на новия съюз по оста Лондон-Варшава-Киев първа бе съобщила още миналата седмица украинската редакция на Би Би Си. Британският премиер Борис Джонсън изтегли с два дни напред насрочената за 3 февруари своя визита в Киев, вероятно за да съвпадне тя с посещението на полския премиер там, а изглежда е отменил и предвидения за вчера телефонен разговор с Путин (както съобщи Кремъл). Впрочем така Джонсън се отърва за кратко от досадните въпроси на репортерите у дома за "Партигейт", сиреч скандала около серията празненства на правителствени служители по време на строгия локдаун по-миналата година.
Според украинската редакция на Би Би Си първа за бъдещия съюз с Варшава и Киев споменава външният министър на Обединеното кралство Лиз Тръс на 21 януари, когато е на посещение в Австралия. Смята се, че именно Тръс е инициирала в началото на декември м.г. създаването на съюза, който е част от стратегията за малки съглашения като "Люблинския триъгълник" (Полша, Литва и Украйна).
Полската информационна агенция ПАП привежда мнението на Серхий Солодки от Центъра "Нова Европа", че британско-полско-украинският съюз е логичен, след като Лондон оказва много голяма подкрепа на Киев в сферата на отбраната и сигурността, а Варшава е силно заинтересувана от укрепването на украинския отбранителен потенциал и допринася за него. Друг украински експерт, Олександър Караев, казва, че подобен съюз е част от стратегията на Лондон за възстановяване на британското влияние по света и в региона след Брекзита. Освен това трите държави активно се противопоставят на руската военна заплаха, а имат и известни "претенции" към ЕС, добавя Караев.
В интервю за уебсайта wPolityce.pl ген. Роман Полко, бивш командир на полската специална бойна част ГРОМ, заявява, че Литва, Латвия и Естония може да се присъединят по естествен начин към новия тристранен съюз, защото "това е въпрос на нашата съвместна сигурност". А включването и на държава като Германия, която има "някакви особени връзки" с Владимир Путин, би бил отчетлив сигнал към Кремъл, че когато става дума за Украйна няма да има "хартиена дипломация, хартиена война и НАТО ще действа единна и няма да бъде хартиен тигър", казва генералът.
Варшавският вестник "Газета виборча" посочва, че след "Люблинския триъгълник" и предстоящото възникване на оста "Киев-Варшава-Лондон" предстои украинските власти да договорят тристранно споразумение с Грузия и Молдова и двустранно с Турция.
(КТ)
/ПА/
news.modal.header
news.modal.text