site.btaАнглия загуби последната си контрола преди старта на Европейското първенство по футбол

снимка: АР, Kin Cheung

Англия допусна поражение с 0:1 в домакинството си на Исландия преди старта на Евро 2024. Съставът на Гарет Саутгейт разочарова препълнените трибуни на стадион "Уембли" в Лондон. Единственото попадение в контролата отбеляза Йон Торстейнсон в 12-ата минута. За исландците това беше втори успех над Англия в историята след този на Евро 2016, който написа най-славната страница в играта в скандинавската страна.

Гарет Саутгейт обяви окончателния си състав за първенството, а сред избраниците му не попаднаха Хари Магуайър, Джак Грийлиш и Джеймс Мадисън.

В друга проверка Германия победи Гърция с 2:1. Домакините на Евро 2024 губеха на почивката с 0:1 след точен удар на Йоргос Масурас в 34-ата минута. След подновяването на играта Кай Хавертц изравни в 56-ата минута, а резервата Паскал Грос донесе победа минута преди края на редовното време.

Полша се наложи с 3:1 над гостите от Украйна с 3:1 във финалната репетиция и на двата тима преди старта на Европейското първенство. Срещата се състоя във Варшава, а домакините отбелязаха три гола в първите 30 минути. Резултатът бе открит от Себастиан Валукиевич в 11-тата минута. Пьотър Жиелински удвои в 16-ата, а в 30-ата Тарас Романчук направи 3:0. В 41-вата минута Артьом Довбик за състава воден от Серхий Ребров, но това бе всичко. Звездата на домакините Роберт Левандовски влезе като резерва в 61-ата минута, което предизвика полемики за евентуалното му титулярно място на финалите.

Шотландия и Финландия направиха равенство 2:2 в приятелски мач. За британците това бе последен тест преди откриването на Евро 2024, където ще мерят сили срещу Германия. Шотландците поведоха с 2:0, след като първо Арту Хосконен си отбеляза автогол в 54-ата минута, а четири по-късно Лорънс Шанкланд удвои. Скандинавците отговориха с точни удари на Бенджамин Калман и Оливер Антман от дузпа.