site.btaНидерландците използват повече енергия от възобновяеми източници, но все още са на опашката в Европа
Възобновяемите източници са съставлявали 17 процента от използваната енергия в Нидерландия през миналата година спрямо 15 на сто през 2022 г., съобщи днес националната статистическа агенция на страната.
Увеличението се дължи главно на вятърната и слънчевата енергия, докато използването на биомаса е намаляло. Резултатът означава, че страната е надминала целта от 16 на сто, заложена в националното енергийно споразумение.
Използването на вятърна енергия е нараснало с 25 процента през миналата година, което се дължи главно на увеличаването на капацитета - 10 процента на сушата и 55 процента в морето. Използването на слънчева енергия се е увеличило със 17 на сто, като капацитетът е нараснал с 24 на сто. Въпреки че 2023 г. е била слънчева, количеството на слънчевото греене е било по-малко от това през 2022 г., сочат данните на статистиката.
Енергията от биомаса, произведена чрез изгаряне на органични вещества като дървесина, все още представлява най-голям дял от използването на възобновяема енергия, но е намаляла с 3 на сто спрямо 2022 г.
Използването ѝ от промишлеността обаче расте с 61 на сто. Европейският съюз счита биомасата за възобновяем източник на енергия, въпреки че използването на дървесни стърготини в частност се счита за спорно.
Въпреки увеличението и изпълнението на целта, Нидерландия все още е на едно от последните места в ЕС по използване на възобновяема енергия. Средно 23 на сто от използваната енергия в ЕС идва от устойчиви източници и само Люксембург, Белгия, Малта и Ирландия използват по-малко възобновяема енергия от Нидерландия.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text