site.btaТрета победа за Египет в Световните квалификации в зона Африка, поражение за Алжир от Гвинея

Нападателят на Египет Трезеге се радва след отбелязан гол. Снимка: AP Photo/Themba Hadebe

ДР Конго стигна до равенството 1:1 в група В на зона Африка в среща от Световните квалификации за Мондиал 2026 срещу Сенегал. Фистон Майеле изравни пет минути преди края, за да вгорчи настроението на сенегалските домакини.

Сенегал, който игра без контузената си звезда Садио Мане, има пет точки от възможни 9. Изненадващо на върха в групата е Судан със 7 точки, след като победи с 2:0 Мавритания в Нуакшот час по-късно. Само първият от всяка от деветте групи се класира на Световните финали.

Папе Матар Сар откри резултата за Сенегал след 15 минути игра, а след него една ситуация изтърва и Николас Джаксън. Но звездата на Челси не блестеше особено, макар треньорът Алиун Сисе да го остави на терена цял мач. И пет минути преди края гостите от ДР Конго стигнаха до точката, която им е 4-а от три мача.

Сайфелдин Бакхит и автогол на защитника Али Абеид донесоха победата на Судан над Мавритания. Другите два отбора в групата са Того и Южен Судан, които ден по-рано направиха равенство 1:1.

След две победи на старта в група G тимът на Алжир отстъпи на свой терен с 1:2 на Гвинея. Морлайе Сила откри за гвинейците в 50-ата минута след подаване на Серху Гираси, но в 63-ата Ясир Балде си вкара автогол за 1:1. Нова асистенция на Гираси изведе Агибу Камара сам срещу вратаря и той не сбърка в 63-ата минута за 1:2. Така двата отбора продължават с по 6 точки от три мача на първите две места в потока.

В група А Египет записа трета победа в три мача – този път 2:1 над Буркина Фасо, която остава с 4. Махмуд Трезеге вкара два гола в 3-ата и 7-ата минути, а Ласина Траоре намали в 56-ата. В същия поток намиращият се на 2-о място Гвинея-Бисау завърши 0:0 у дома с Етиопия и изостана с 5 точки.

В Група D също има изненадващ лидер. Либия се наложи с 2:1 над състава на остров Мавриций, като и трите гола бяха реализирани преди почивката. За гостите за 1:1 в 34-ата минута точен беше бившият футболист на Левски Кевин Бру.

Джордан Айю пък се разписа в 94-ата минута за Гана, която преодоля Мали с 2:1 в Бамако в група I на квалификациите. Камору Думбия даде аванс на малийците, но Ърнест Нуама изравни в 58-ата минута, преди Айю да вкара победния гол за гостите.

Това е втора победа за Гана в групата и с 6 точки те заемат 2-ото място, като над тях са Коморските острови с 6 точки, но от 2 мача.

Към 02:26 на 23.07.2024 Новините от днес