site.btaОбсъжда се създаване на национална програма за подкрепа на обучението у нас на студенти от трети страни
Министерството на образованието и науката има идея да стартира национална програма за подкрепа на обучението на студенти от държави извън Европейския съюз. Тя се обсъжда с ресорната парламентарна комисия и ще се разработва в следващите месеци. Пътят за това минава през проблема за визите, което изисква много разговори и с Министерството на външните работи. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който участва в заседание на Съвета на ректорите на висшите училища в Република България, провеждащо се в Икономическия университет във Варна.
Темата е част от дневния ред на заседанието. Тя ще бъде дискутирана с юристи от министерството на образованието, за да се намери решение, каза председателят на Съвета проф. Миглена Темелкова. Тя обясни, че има два проблема пред реализирането на идеята, които са дефинирани от ректорите. Единият е дългият период за издаване на визи за чужди граждани в България, а вторият е признаването на дипломите им за завършено средно образование у нас. Точно върху тях ще бъдат фокусирани дискусиите.
По думите на Темелкова отварянето на България като образователна дестинация ще доведе до приходи и в държавните, и в частните висши училища. Това са политики, които касаят всички в системата, и в Съвета на ректорите не правим разлика между различните университети, посочи тя. По думите й в частните учебни заведения имат добър опит в привличането на чуждестранни студенти, но има такива добри примери и сред държавните като например медицинските университети и музикалната академия.
Университетите у нас са общо 51, като 32 са държавни, уточни проф. Темелкова и добави, че в последните месеци представителите на частните висши училища се включват много активно в работата на Съвета на ректорите.
От ръководството на Съвета на ректорите коментираха преди заседанието и темата за заниманията на преподаватели от висши учебни заведения с частен бизнес. Ако българският преподавател е обезпечен, няма да търси алтернативни варианти за доходи, каза проф. Темелкова и добави, че това подчертава характерния финансов недоимък, който съществува в системата от доста време. Тя посочи, че това не е честа практика, по-популярно е да се канят представители на бизнеса да водят лекции в университетите.
Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров смята, че тази практиката трябва да се толерира, защото преподавателите се развиват в бизнеса или изкуството и след това трансферират този опит в работата със студентите. Препоръката според него е да има разработени механизми за контрол, които да гарантират, че те си вършат работата, но това е решение на всеки университет.
На днешното си заседание във Варна Съветът на ректорите обсъжда още основните елементи и компоненти на модела за финансиране на висшите училища в България и приоритетите, касаещи висшите училища, залегнали в работата на Министерството на иновациите и растежа.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text