site.btaМВнР в Скопие: „Френското предложение” е съгласувано с Макрон и е успех за усилията на дипломацията на Северна Македония
Основата на преговорната рамка на Република Северна Македония с ЕС е предложението на германското председателство на ЕС, по-късно доразвито от португалското председателство, където се превръща в основа, към която по-късно всяко председателство на ЕС допринася със свои предложения. Последните подробности са били съгласувани директно с президента на Франция Еманюел Макрон в кулоарите на Мадридската среща на върха на НАТО. Предвид тогавашното френско председателство на ЕС, това окончателно предложение вече неофициално се нарича „френско предложение”, но представлява официалната позиция на Европейския съюз, съобразена с консенсуса на всички 27 държави членки, включително и Република България, пише в съобщение на министерството на външните работи на Република Северна Македония.
Реакцията е в отговор на твърдение на председателят на Демократичния съюз в Северна Македония Павле Траянов, който в дискусия вчера по Канал 5 заяви, че разполага с информация, според която преговорната рамка на Република Северна Македония е „договаряна в (централата на най-голямата партия на етническите албанци в Северна Македония ДСИ) Мала речица от представители на ДСИ и България.
Траянов е бивш министър на вътрешните работи (1998-1999 г.) в правителството на ВМРО-ДПМНЕ. В предишния парламент влезе като част от коалицията на СДСМ, а на последните избори в страната на 8 май беше част от коалицията на ВМРО-ДПМНЕ.
„Въпреки че целта (на твърдението на Павле Траянов) е партийно-политическа - да се накърни ролята на дипломацията на страната, с подобни неуместни спекулации се омаловажава най-вече ролята и доверието в самия ЕС. В тези неуместни спекулации ЕС се сочи като ненадежден политически субект, който получава инструкции от местни или партийни централи за ключови решения, които минават през висшите органи на европейската администрация и се вземат на най-високо ниво – на срещите на върха на ЕС”, се казва в съобщението на Министерството на външните работи в Скопие.
В съобщението се казва още, че успехът за получаване на хармонизирана рамка от всички 27 държави членки на ЕС е голям успех за дипломацията на Северна Македония, постигнат с огромни усилия и ангажираност, и на стратегическите приятели и съюзници на Република Северна Македония, а обезценяването на техния труд е пряка атака срещу интересите на страната и „в пълно съответствие с интересите на алтернативни световни центрове на власт, чиито интереси не са интегративните стремежи на целия регион” на Западните Балкани.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text