site.btaАИКБ: България има нужда от правителство с ясна програма, на широка основа, за сигурност на бизнеса и гражданите и реформи за ускорено развитие
Цената на енергията, свръхрегулациите и липсата на човешки ресурси са трите основни фактора, които пречат на европейските и българските предприятия да бъдат конкурентоспособни. Следващото правителство и парламент трябва да имат ясна програма с мерки, които да осигурят сигурност за бизнеса и гражданите. „В момента част от предприятията са принудени да правят съкращения. Индустрията ни отчита спад, с изключение на един сектор, и ние не виждаме в следващите няколко месеца индикации това да се промени. Реалните инвестиции вече са под 15% от БВП. Българският бизнес има нужда от сигурност – сигурна бизнес среда и рязко намаляване на регулаторната тежест, сигурна и достъпна енергия, мотивирани за работа човешки ресурси с нужната квалификация“, това заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев по време на провелите се днес срещи с кандидатите за депутати на БСП – Кристиан Вигенин и Христо Проданов и на ПП-ДБ – Радан Кънев.
По време на разговорите с представителите на БСП и ПП-ДБ беше обсъдена възможността за въвеждане на мерки за подкрепа на заетостта и доходите по подобие на немския модел Kurzarbeit. Моделът наподобява мярката „60/40“, а въвеждането му дава възможност за запазване на заетостта в краткосрочни периоди на ниско натоварване на предприятията в сектори, пострадали от външни причини.
„Ако няма политическа стабилност, няма как да има икономически растеж и възможност за подобряване на жизнения стандарт на българите. Смятаме, че едно широко надпартийно управление с изготвена национална програма и приоритети за изпълнение може да даде тази стабилност, от която България има нужда“, заяви Христо Проданов.
По думите на Кристиан Вигенин ЕС има три големи проблеми. Това са Зелената сделка, войната в Украйна и деиндустриализацията и загубата на конкурентоспособност. „При влизането ни в европарламента ще работим за ревизия на Зелената сделка, като основната ни цел е от тук насетне да се взимат решения, обосновани на здрав разум“, допълни още той.
За Радан Кънев сигналите за спад, които европейската индустрия дава към политиците са много сериозни. „Готов съм както и до сега да работя с АИКБ в постоянно взаимодействие. Трябва да знаете обаче, че ролята на националните правителства при определяне на бъдещите приоритети на ЕК е от съществено значение и за нас като българи е проблем, че страната ни ще влезе в този процес без редовно правителство“, заяви още той.
Радан Кънев беше категоричен, че ЕС има необходимост от засилване на протекционистичните мерки, за да има конкурентоспособна общоевропейска икономика. Ако бъде избран за представител в Европейския парламент той заяви, че ще работи за реиндустриализацията на Европа, за ревизия на Зелената сделка, както и за намаляване на свръхрегулациите, които са сред основните „спирачки“ пред бизнеса в Европа.
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text