site.btaГенералното ни консулство във Валенсия отпразнува 24 май с тематична лекция и изложба
Генералното консулство на България във Валенсия отпразнува Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с тематична лекция „Писатели дипломати“ и изложба „Азбука и история“. Събитието събра наши сънародници и чуждестранни гости в Културен център „Bancaja“ във Валенсия, става ясно от публикация във Фейсбук страницата на дипломатическото ни представителство.
На честването присъстваха консулът и вицеконсулът на Италия, консулът на Мароко, представители на академични среди, председатели на български асоциации в чужбина, както и ръководители и учители от български неделни училища в консулския окръг на Генералното ни консулство и граждани.
„Специални гости на събитието бяха и състезателите от българския национален отбор по карате, които се състезаваха в дисциплините кумите и ката на Европейското първенство, което се проведе в град Валенсия на 24 и 25 май. Делегацията, която включваше 40 спортисти, бе водена от Борис Николов – вицепрезидент на Българката федерация по карате и ковчежник на Европейската федерация по карате“, споделиха от дипломатическото ни представителство.
В приветствието си към гостите генералният ни консул Надя Кръстева изтъкна значението на двамата братя св. св. Кирил и Методий и техните ученици, което е пример за силата на духа и саможертвата. Генералният консул благодари на учителите, хората на науката и културата, които предават знанието и българщината на бъдещите поколения, допълниха от там.
По покана на Генералното консулство на България във Валенсия Румяна Пенчева от Националния литературен музей изнесе лекция за делото на българския възрожденец със световен принос д-р Петър Берон.
„Г-жа Пенчева разкри малко известни и интересни факти от живота и научната работа на големия български учен. Тя представи също така интересната и непозната тема „Български писатели дипломати“, разказаха още от дипломатическата ни мисия.
Румяна Пенчева работи в Националния литературен музей от 1990 година. Изследовател е на българската литературна история, автор и съставител е на редица книги и научни публикации за бележи български творци и периоди от историята на родната литература.
Присъстващите на събитието имаха възможност да разгледат и изложба, която представя ролята на българската азбука в културната история на славянските народи и на писмеността като основата на историческата памет на човечеството.
На изложените 24 пана бяха представени етапите от развитието на двете азбуки – глаголицата и кирилицата и промените им като писмени системи с идеята да се разкрият политическите и културно-исторически факти, които са ги предизвикали.
„Изложбата представя ключовото място на Първото и Второто българско царство в оформянето на кирилицата като общославянска писмена система през Средновековието. Като третата азбука в Европейския съюз кирилицата също се изправя пред редица предизвикателства на модерната епоха, свързани с технологичното развитие на обществото“, посочиха от Генералното консулство.
В изложбата бе използван материал от архива на Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“, както и от редица български и чуждестранни книгохранилища. Много от образците бяха показани за първи път.
Експозицията е съвместен проект на Държавния културен институт към Министерството на външните работи, Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Фондация „Елена и Иван Дуйчеви“. Автори на изложбата са чл. кор. Аксиния Джурова и проф. дфн Вася Велинова. Консултант е проф. д-р Казимир Попконстантинов.
„В края на вечерта присъстващите се насладиха на чаша българско вино и на традиционни български деликатеси“, отбелязаха още от дипломатическата ни мисия.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text