site.btaОрлите са променили миграционните си маршрути през Украйна, сочи проучване
Орлите са променили миграционните си маршрути през Украйна, за да избягнат военните действия и защото най-вероятно местообитанията им са повредени или унищожени, сочи проучване, цитирано от Би Би Си.
Учените смятат, че големите кресливи орли заобикалят опасности като артилерийски огън, реактивни самолети, танкове и струпване на войски.
Всяка пролет птиците летят през Украйна. Техният път започва от Гърция и Суд, голяма влажна зона в Южен Судан, и стига до Беларус, където се размножават.
За целите на проучването учените използват GPS данни от птици, които са маркирани в периода от началото на военния конфликт в Украйна през 2022 година.
„Войната в Украйна има унищожително въздействие, както върху хората, така и върху околната среда. Откритията ни дават поглед относно това как конфликтите влияят на дивата природа“, каза водещият автор на изследването Чарли Ръсел.
Големият креслив орел е голяма, кафяво оцветена хищна птица и е класифициран като застрашен вид.
През 2017 година изследователите започват да ги проследят с помощта на GPS устройства. Учените обаче не очакват, че пет години по-късно ще наблюдават птиците в зона на военен конфликт.
Резултатите показват, че орлите правят големи отклонения от предишните си маршрути. Освен това те прекарват по-малко време в обичайните си места за почивка в Украйна или дори ги избягват. В резултат на това техният миграционен път се увеличава средно с около 85 км. Освен това за мигриращите птици местата за спиране са важни, за да си набавят храна, вода и подслон. Тези промени забавят пристигането на орлите в местата за размножаване и вероятно ги карат да изразходват повече енергия, което води до последици, които са изключително вредни за тях.
„Изводът от изследването е, че военния конфликт в Украйна фундаментално нарушава миграционната екология на този вид", каза д-р Джим Рейнолдс, доцент по орнитология и опазване на животните в Бирмингамския университет, който не участва в изследването.
„За уязвим вид като този всичко, което нарушава ефективността на размножаването, е сериозен проблем. Всеки биолог по опазване на околната среда се тревожи за това в огромна степен.“
Въпреки че всички маркирани птици оцеляват, изследователите смятат, че преживяното от тях може да повлияе на способността им да се размножават.
Учените, които провеждат изследването, са от Естонския университет по природни науки и от Национален тръст за обекти с историческа и природна стойност във Великобритания. Проучването е публикувано в списание „Кърънт байолъджи“ (Current Biology).
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text