site.btaМузеят за приложно изкуство във Виена представя дизайнерски решения от работилницата на Карл Аубьок и българката Мара Учкунова
Музеят за приложно изкуство (Museum für angewandte Kunst - МАК) във Виена показва в мащабна изложба емблематичните, ръчно изработени класически дизайнерски решения от работилницата на Карл Аубьок, характерни за австрийския дизайн вече четири поколения. MAK посвещава експозицията на легендарния дизайн и осветлява материалността на изключително сложните продукти на Аубьок, изработени от месинг, дърво, рог, кожа и естествени влакна. В изложбата ICONIC AUBÖCK са представени около 400 експоната. Работилницата оформя австрийската концепция за дизайн, дава представа за характерните форми, които често са изпреварвали времето си и са постигнали световна слава.
Фокусът на изложбата в MAK е върху определящата стила епоха на междувоенния и следвоенния период и върху експонати от експерименталните 80-те години на ХХ век. Изложени са предмети от ежедневието, предмети, които превръщат интериора в експериментално поле за красиви предмети, и хумористични жестове от богатата предметна палитра на работилницата на Карл Аубьок II, вдъхновен от Баухаус, където заминава да учи през 1919 година. Линията и движението като форма - този специален дизайнерски език може да се види в свещници, разделители за книги, обувкалки, вази, купи, кошници и пепелници.
С минималистични, абстрактни, органични или техноидни комбинации от материали, форми и повърхности Карл Аубьок II успява да разработи неповторим скулптурен език в миниатюра. Той поставя под съмнение формата и функцията по сюрреалистичен начин. Абстрактни композиции, които на пръв поглед често изглеждат несъвместими, често скриват с доза хумор действителната функционалност от зрителя и потребителя. Сюрреалистичният маниер се открива не само в предметите от ежедневието. Карл Аубьок II работи и със скулптурни и символични форми и материали с различна тактилност, използва естествени материали.
За първи път МАК пoказва творчеството на една българка - скулпторката и текстилната художничка Мара Учкунова (1895-1987), която се запознава и омъжва за Карл Аубок II в Баухаус във Ваймар. В изложбата е представена селекция от нейни абстрактни текстилни проекти (40-те години на ХХ век), които се отличават с текстура и колорит.
Синът на Мара Учкунова-Аубьок и Карл Аубьок II, архитектът и дизайнер Карл Аубьок III (1924-1993), прави преход към производството на малки серии. Вдъхновен от обучението си в Масачузетския технологичен институт в САЩ и индустриалния дизайн, както и благодарение на международните си контакти, той прави работилницата Aубьок известна в цял свят. Карл Аубьок IV (роден 1954 година) създава продукти за Hermès и Tiffany, които MAK също представя в изложбата.
Всички перфектно изработени продукти на Аубьок все още се произвеждат в работилницата във Виена, която вече се управлява от четвъртото поколение на семейството. Предмети на Аубьок са желани колекционерски предмети в цял свят и се намират в международни музейни колекции, включително в Музея за модерно изкуство в Ню Йорк и в Музея "Виктория и Албърт" в Лондон.
(Снимките може да бъдат използвани само като илюстрация към тази новина.)
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text