site.btaМинистерският съвет в кратки срокове ще предвиди още 50 млн. лв. за "Мини Марица-изток", след като отпусна 200 млн. лв.
Още тази сутрин правителството отпусна 200 млн. лв. за "Мини Марица-изток". В кратки срокове ще бъдат предвидени и допълнителни 50 млн. лв., съобразно приетото днес решение на Народното събрание. Това съобщи правителственият пресцентър след срещата на премиера Димитър Главчев и министъра на енергетиката Владимир Малинов с представители на енергетици и миньори.
Правителственото решение предвижда държавата да увеличи поетапно акционерното си участие в капитала на "Български енергиен холдинг" ЕАД чрез парична вноска. По този начин ще бъде увеличен капиталът на "Мини Марица-изток" ЕАД за обезпечаване на всички необходими дейности и мероприятия за възстановяване на териториите, на които е извършен добив и ще бъде възстановено устойчивото състояние на находище "Източномаришки въглищен басейн".
Решението е средносрочно и ресурсът ще бъде заложен за следващите 4-5 години, подчерта енергийният министър Владимир Малинов. По думите му това ще позволи тази структура да продължи своята работа, без да се създава социално напрежение и съобразно екологичните изисквания.
Енергийният министър изтъкна, че финансовото състояние на "Мини Марица-изток" е изключително влошено. Към момента по сметките на дружеството са налични едва 6 млн. лв., като само за заплати са нужни 27 млн. лв. месечно.
Няма никакъв заделен ресурс, добави министър Малинов. Причина за това състояние е както пазарната конюнктура, така и отнемането на печалбите на дружеството през изминалата година.
Министърът на енергетиката посочи още, че престои да бъде изменена инвестиционната програма на "Мини Марица-изток", като изпълнението и контролът ще бъдат реализирани съвместно със синдикатите. Това ще бъде допълнителна гаранция за публичното и прозрачно разходване на средствата.
Постановлението и Решението на МС за промени в бюджета на Министерството на енергетиката и за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на БЕХ ЕАД ще влязат в сила от датата, на която бъде получено от страна на Европейската комисия положително решение за отпускането на държавна помощ или бъде обявено становище, че увеличаването на капитала на дружеството не представлява държавна помощ по смисъла на чл. 107, ал. 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, пише още в съобщението.
По-рано днес президентът Румен Радев прие представители на протестиращите миньори от КНСБ и КТ "Подкрепа". Той посочи че, "политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите".
Радев допълни, че "развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия, която да съхранява автономността и независимостта на нашата енергийна система".
Президентът изрази съжаление, че много от стратегическите въпроси за развитие на енергийния сектор в Европа остават нерешени и даде пример с липсата на яснота около т. нар. Зелена сделка.
Румен Радев отбеляза, че многократно е призовавал по време на участията си в заседанията на Европейския съвет България да не бъде притискана да се отказва прибързано от базови енергийн мощности, сред които са въглищната и ядрената енергетика, преди да са налични достъпни и ефективни решения за съхраняване на енергия, добита от възобновяеми енергийни източници.
По време на днешното заседание на Народното събрание бе решено да се задължи Министерският съвет да отпусне от държавния бюджет средства на „Мини Марица Изток“ ЕАД в размер на 250 млн. лева годишно за срок от четири години с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушени терени на находище "Източно маришки въглищен басейн". Решението беше прието със 168 гласа "за", 2 "против" и 38 "въздържал се".
Събитията от днешния ден се развиха на фона на протести, които блокираха централната част на София в продължение на няколко часа.
Активисти на КНСБ и КТ "Подкрепа" се събората тази сутрин на площад "Независимост" в центъра на София. В протеста участваха и служители на "Марица Изток", ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Брикел". Те настояха да бъде запазена дейността на мощностите, произвеждащи ток от въглища и да бъда осигурена помощ от държавата за сектора. Протестиращите обявиха, че няма да прекратят протеста, докато парламентът не одобри техните искания.
/СЛС, ПИП/
news.modal.header
news.modal.text