site.btaФранция и Германия искат Прищина да направи крачки към създаването на Съюз на сръбските общини преди гласуването за членството на Косово в Съвета на Европа
Франция и Германия искат Прищина да направи крачки към създаването на Съюз на сръбските общини (ССО) преди окончателното гласуване за приемането на Косово в Съвета на Европа на 16 май, съобщи вестник „Коха диторе“.
Висши френски и германски представители поискаха страната да изпрати проектостатута за ССО до Конституционния съд на Косово за тълкувание.
Исканията идват на фона на обещанието на косовските власти, че ще работят в посока прилагането на договореността за създаване на съюза след присъединяването на Косово към Съвета на Европа, отбелязва вестникът.
Международната общност настоява Косово да създаде Съюз на сръбските общини, който произтича от споразумение между Косово и Сърбия от 2013 г. и който да обедини около себе си общините в Косово със сръбско мнозинство. Неговото създаване се разглежда от международния фактор като „условие на условията“ за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия в рамките на диалога между тях, воден от ЕС.
Прищина е против основаването на Съюза, тъй като се опасява, че той би могъл да се превърне в един вид Република Сръбска като тази в Босна и Херцеговина и да придобие изпълнителни правомощия. Освен това Конституционният съд на Косово постанови по-рано, че създаването на такъв съюз е противоконституционно.
В телефонен разговор с косовския премиер Албин Курти на 23 април президентът на Франция Еманюел Макрон свърза подкрепата на Франция към Косово за членството му в Съвета на Европа със ССО.
Макрон подчерта важността, която Франция отдава, на „бързия и необратим напредък при изпълнението“ на договореността за създаване на ССО в контекста на кандидатурата на Косово за членство в Съвета на Европа.
Курти изрази увереност, че Франция ще подкрепи Косово в Съвета на Европа „без допълнителни предварителни условия“.
За „осезаема крачка“ в посока прилагането на договореността за създаване на ССО настоя и Германия.
Германският посланик в Прищина Йорн Роде каза вчера в интервю по телевизия „Кохавижън“ (КТВ), че подкрепата за Косово на гласуването на 16 май зависи от косовското правителство.
„Пълното изпълнение (на договореността за ССО) е част от споразумението от Охрид (анексът, договорен на 18 март миналата година в Охрид, към т. нар. Основно споразумение, постигнато в Брюксел на 27 февруари 2023 г. – бел. ред). Но ако искате да влезете някъде, трябва да направите осезаема крачка“, каза Роде.
Роде подчерта в отговор на журналистически въпрос, че „осезаемата крачка“ означава изпращането на проектостатута за ССО до Конституционния съд на Косово за преразглеждане.
По думите на германския посланик в Прищина това действие „би могло да бъде първата крачка Косово да покаже ясен ангажимент, че е на път да приложи“ договореността за създаването на ССО.
Прилагане на договореността за създаване на Съюза в сряда поиска и специалният пратеник на Германия за Западните Балкани Мануел Сарацин.
Той подчерта, че и Косово, и Сърбия трябва да приложат Анекса от Охрид от 18 март миналата година, в който е включено и създаването на Съюз на сръбските общини.
За напредък в прилагането на договореността за ССО настоя и помощник-държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Джеймс О'Брайън, който се срещна вчера с косовския премиер, съобщава "Коха диторе".
В публикация в "Екс" О'Брайън написа, че САЩ подкрепят пътя на Косово към евроатлантическата интеграция, като допълни, че за да продължи Косово напред, трябва да бъдат изпълнени ангажиментите по диалога, поети с посредничеството на Европейския съюз. Това по думите на О'Брайън включва "спешен напредък по отношение на Съюза на сръбските общини".
Помощник-държавният секретар на САЩ подчерта, че е обсъдил "необходимите положителни стъпки" за това с министър-председателя на Косово.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text