site.btaТежка загуба за българския национален отбор по хокей на лед на старта на Световното първенство в Дивизия II

снимка: Българска федерация хокей на лед

Българският национален отбор по хокей на лед претърпя тежко поражение с 1:7 (1:1, 0:2, 0:4) от състава на Грузия на старта на Световното първенство за мъже в Дивизия II, група В. в другите две срещи от първия кръг на шампионата, който се провежда в София, победи постигнаха още съставите на Белгия и Нова Зеландия. Белгийците разгромиха Турция с 8:0 (0:0, 3:0, 5:0), а нова Зеландия реши всичко в третата част – 5:1 (0:1, 1:0, 4:0).

Отборът на Грузия рязко се превърна във фаворит в мача, след като се оказа, че девет от състезателите им са или от руски произход, или сменили националността си от Русия към Грузия. В отбора има и един състезател с произход от Финландия.

Първата част беше сравнително равностойна и макар грузинците да създадоха повече възможности, българският тим стоеше много достойно на леда. Иван Карелин откри за Грузия в 11:25 минута, а за България Иван Ходулов изравни в 15:36 минута след асистенции на Никола Чальов и Янаки Гачев. През втората част грузинците вкараха нови два гола и увеличиха аванса си на 3:1, като точни бяха Виталий Дзиов и Артьом Козюлин. В третия период паднаха нови четири шайби в българската врата, дело на Артьом Курбатов, Борис Кочкин, Оливер Оболгогиани и Иван Маров, който се отличи и с две асистенции.

Българският вратар Димитър Димитров спаси 34 удара, като остана цял мач на леда. Колегата му на грузинската врата Иван Старостин спаси 17 шута.

Утре, отново от 20:00 часа, българският тим ще срещне състава на Белгия. А преди това играят Турция – Тайван и Нова Зеландия – Грузия.

Към 00:37 на 04.05.2024 Новините от днес