site.btaВ Троянско е установено наличие на гъсеници на борова процесионка единствено в борова гора край село Бели Осъм
В Троянско е установено наличие на гъсеници на нощната пеперуда борова процесионка единствено в борова гора край село Бели Осъм. Това информираха от общинската администрация във връзка със зачестили запитвания от граждани за евентуално превантивно пръскане срещу гъсеници на пеперудата борова процесионка (Thaumetopoea pityocampa) в ж.к „Лъгът“.
От Общината допълват, че предписанията на Лесозащитна станция – София, са за механична борба чрез изрязване и изгаряне на ниско разположените зимни къдели, а за високо разположените се прилагат капани. Няма предписани химически методи (пръскане с химически препарати) за борбата с тази пеперуда.
Държавното горско стопанство – Троян, провежда мероприятия за справяне чрез използване на биологичен метод за ограничаване разпространението на този вид пеперуда. Те се хранят с листата на различни видове борове, като характерни за района са черния и белия бор.
Гнездата на косматата гъсеница са разположени по върховете на боровите дървета и лесно се забелязват, защото приличат на „къдели захарен памук“.
В нито едно населено място в урбанизираните райони на територията на община Троян няма установени представители на нощната пеперуда борова процесионка.
Специалисти съветват гражданите да запазят спокойствие и уверяват, че алергична реакция може да се получи в някои случаи, само при пряк досег с гъсеницата.
В интервю за БТА доц. Марио Лангуров, ентомолог в Националния природонаучен музей към Българската академия на науките (НПМ-БАН), каза, че не може да се говори за нашествие на гъсениците на боровата процесионка.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text